Problem: niska emisja. Lepiej przeciwdziałać niż leczyć

Rusza pilotażowy program dofinansowania zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji

O szczegółach programu i działaniach zmierzających do ograniczenia niskiej emisji w regionie informowali w trakcie konferencji prasowej Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa i prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Andrzej Pilot.

„Sprawa wyrasta na jedną z najistotniejszych w polityce regionu. Zdajemy sobie sprawę, że czeka nas długofalowa walka z tym zjawiskiem, ale nie mamy innej możliwości, dlatego na zakończonym niedawno konwencie marszałków przyjęliśmy stanowisko wspólne do rządu o pilne rozpoczęcie prac w sprawie uregulowania kwestii dotyczących jakości paliw i jakości kotłów. Musimy uzmysłowić sobie, że to czym palimy, ma bezpośredni wpływ na zdrowie nasze i naszych rodzin” – podkreślał marszałek Saługa.

Marszałek przedstawił także dotychczasowe działania antysmogowe prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i plany zespołu ds. przygotowania uchwały antysmogowej Sejmiku. W jego skład wchodzą osoby z różnych środowisk – samorządowcy, naukowcy, społecznicy i eksperci z zakresu ochrony środowiska, a celem zespołu jest wypracowanie rekomendacji dla Zarządu Województwa do projektu uchwały antysmogowej oraz integracja różnych środowisk w walce z niską emisją.

Jednym z pomysłów w tej kwestii ma być nabór projektów w ramach pilotażowego programu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Program skierowany jest do osób fizycznych i jest uzupełnieniem dotychczas realizowanej oferty Funduszu. „Od lat dostrzegamy problem niskiej emisji i staramy się z tym negatywnym zjawiskiem walczyć, dlatego z inspiracji marszałka wprowadzamy nowy produkt dofinansowania zadań realizowanych przez mieszkańców na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Program jest skierowany do osób fizycznych, właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych na zakup i wymianę np. kolektorów, pomp ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i termomodernizację” – mówił w trakcie konferencji Andrzej Pilot, prezes Zarządu WFOŚiGW.

Filmy