Ostatni Cichociemny

Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz” i „Wierch” jest ostatnim żyjącym ,,cichociemnym”. Na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego (17 października) zostanie odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego

„Nadanie ,,Złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego” będzie nie tylko hołdem złożonym p. Aleksandrowi Tarnawskiemu, bohaterskim czynom 316 ,,Cichociemnych” i wszystkim walczącym za Ojczyznę, ale również docenieniem Jego wkładu w służbę i pracę dla regionu” – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, który wnioskował o odznaczenie.

Aleksander Tarnawski ps. Upłaz urodził się 8 stycznia 1921 r. w Słocinie. W 1938 roku ukończył Gimnazjum w Chorzowie. W 1939 r. przedostał się przez Węgry do Francji. Przydzielony do 1. Dywizji Grenadierów, po klęsce Francji ewakuowany do Wielkiej Brytanii, dostał przydział do 16. Brygady Pancernej. Zgłosił się do służby w kraju, został przeszkolony na intensywnych kursach dla cichociemnych. Po zrzuceniu do Polski dostał przydział do okręgu AK Nowogród. Przeszedł szlak wojenny z ziemi nowogrodzkiej przez Grodno w kierunku Warszawy.

Po zakończeniu wojny zamieszkał w Gliwicach, ukończył Politechnikę Śląską na Wydziale Chemii i całe życie zawodowe związał ze Śląskiem – z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach. Obecnie p. Aleksander Tarnawski współdziała z jednostką Grom w Gliwicach, propagując i kultywując tradycje patriotyczne, szczególnie wśród młodzieży. W 2016 r. opublikowana została książka o jego losach i walce pt. ,,Ostatni ”. 7 września 2014 roku, w wieku 93 lat, wykonał w tandemie spadochronowym kolejny skok spadochronowy z żołnierzami jednostki GROM. Obecnie jest honorowym kombatantem Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje i obyczaje cichociemnych.



 


tagi: