Kultura doceniona

Wręczono nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury

Uroczystość wręczenia nagród w trzech kategoriach: artystycznej, dla młodych twórców oraz za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury odbyła się tradycyjnie w katowickim kinoteatrze Rialto.

Nagrody wręczył członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik. "Cieszę się, że kolejny raz wreczamy tę nagrodę. To ważny wieczór dla was, ale i dla regionu, bo jesteście jego najlepszymi ambasadorami. Nie ma lepszej promocji regionu jak poprzez kulturę właśnie" - mówił Henryk Mercik.

Nagrody za osiągnięcia w twórczości artystycznej otrzymali w tym roku Janusz Karbowniczek w zakresie sztuk plastycznych, Henryk Konwiński za osiągnięcia w dziedzinie choreografii i tańca oraz fotograf Zbigniew Sawicz.

W drugiej z kategorii, za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, wyróżniono Andrzeja Dopierałę za upowszechnianie sztuki teatralnej, Grzegorza Kamińskiego za upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i Stanisława Trefonia w zakresie sztuk plastycznych.

Każdego roku nagrody marszałka otrzymują również młodzi twórcy. Tym razem wyróżniono Martynę Biłogan (pseudonim Erith) w dziedzinie muzyki, Szymona Kobylarza za osiągnięcia w dziedzinie plastyki i Jana P. Matuszyńskiego, nagrodzonego Złotymi Lwami za film „Ostatnia Rodzina” na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni, za osiągnięcia w dziedzinie filmu.

Zgodnie z regulaminem nagrody przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego w oparciu o propozycje przedstawione przez komisję konkursową. Nagroda marszałka przyznawana jest od 2000 roku i w każdej z kategorii wynosi 5 tys. zł.

Nagrody w dziedzinie kultury uzupełnia uroczystość wręczenia nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków, która w tym roku odbędzie się 15 grudnia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w trakcie sesji konserwatorskiej pt. „Świątynia” organizowanej przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Załączniki
Lista nagrodzonych

Filmy


 


tagi: