Obradował Komitet Monitorujący RPO WSL 2014-2020

Po raz ósmy od początku wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 (RPO WSL) zebrali się członkowie Komitetu Monitorującego Program, aby omówić istotne zagadnienia związane z jego realizacją

Najważniejszym punktem każdego posiedzenia były zwykle kryteria wyboru projektów, nad którymi pracuje Zarząd Województwa wraz z wydziałami merytorycznymi, ale zawsze wymagają one akceptacji Członków Komitetu wyrażonej w postaci uchwały. Konsensus jest niezbędny, aby rozpocząć nabory projektów, które będą oceniane w oparciu o przyjęte kryteria.

Na dzisiejszym posiedzeniu przyjęty został pakiet kryteriów do ostatniego z obszarów RPO WSL, dla którego dopiero teraz po raz pierwszy zostaną ogłoszone nabory projektów – czyli obszaru zdrowia.

To konsekwencja rozwiązań przyjętych w obecnym programowaniu wsparcia, które dla obszaru zdrowia przewiduje koordynację wsparcia z poziomu krajowego, przede wszystkim w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia oraz z udziałem Komitetu Sterującego ds. zdrowia, który jest głównym narzędziem koordynacji interwencji ze środków UE na poziomie kraju. Wnioski płynące z map potrzeb zdrowotnych przedkładane są na propozycje kryteriów wyboru projektów w obszarze zdrowia, dlatego po opublikowaniu przez MR pierwszego pakietu map potrzeb zdrowotnych (w zakresie onkologii, w zakresie kardiologii oraz szpitalnictwa) oraz po pozytywnej rekomendacji kryteriów przez Komitet Sterujący, kryteria przyjął Komitet Monitorujący RPO WSL. To pozwoli na uruchomienie pierwszego naboru projektów ukierunkowanych na poprawę jakości i dostępności do świadczeń ochrony zdrowia w najbliższym czasie.

Poza obszarem zdrowia Komitet Monitorujący zajął się również zatwierdzeniem zmian w innych, wcześniej przyjętych kryteriach, np. dla wsparcia na badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach; zapewnienia dostępu do usług opiekuńczych nad dziećmi do 3 lat czy też promocji samozatrudnienia.

Podczas dzisiejszego spotkania zaprezentowany został aktualny stan wdrażania RPO WSL, który wskazuje na duże zaangażowanie tego procesu. Nabory projektów zostały już ogłoszone we wszystkich (poza zdrowiem) obszarach programu, a środki, jakie zostały w nie zaangażowane, przekraczają już połowę alokacji. W najbliższych dniach osiągniemy zakładany poziom kontraktacji, czyli 19% alokacji, co stawia nas na czwartej pozycji wśród pozostałych programów regionalnych.

Ze strony Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej w posiedzeniu Komitetu uczestniczył Paweł Olechnowicz – opiekun Programu Regionalnego, który m.in. wyraził uznanie dla regionu za sprawne przeprowadzenie procesu uzgodnienia z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym kwestii powierzenia środków na wdrożenie Instrumentów Finansowych w ramach RPO WSL. Jesteśmy pierwszym województwem, które podpisało umowę z EBI w tej perspektywie. Dzięki temu spodziewamy się, że już w połowie przyszłego roku będziemy udzielać w regionie pierwszych pożyczek dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą, jak również dla przedsiębiorców chcących podnieść swoją konkurencyjność na rynku czy też chcących wdrożyć rozwiązania wpływające na efektywność energetyczną. Ponadto po raz kolejny uruchomione zostaną pożyczki na inwestycje związane z rewitalizacją przestrzeni miejskich.

Podczas spotkania poinformowano również członków Komitetu o przygotowaniach do renegocjacji z Komisją Europejską niektórych zapisów w RPO WSL 2014-2020. Wśród głównych zagadnień, jakie zostały zgłoszone do tego procesu, są: możliwość dofinansowania inwestycji na drogach lokalnych, wprowadzenie wysokosprawnych kotłów węglowych do inwestycji z obszaru termomodernizacji, umożliwienie finansowania projektów dotyczących promowania przedsiębiorstw za granicą, jak również umożliwienie finansowania regionalnej promocji gospodarczej, również w obszarze gospodarki odpadami, planuje się wprowadzenie nowego typu projektu, który pozwoli na dofinansowanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (tzw. SZOK). Z informacji przekazanych ze strony Komisji Europejskiej wynika, że rozpoczęcie właściwego procesu renegocjacji planuje się w marcu przyszłego roku. Szczegóły dotyczące prac Komitetu Monitorującego RPO WSL 2014-2020 znajdują się na stronie RPO Śląskie