"Rodzina źródłem miłości"

Pod takim hasłem odbywać się będzie tegoroczne jubileuszoweX Metropolitalne Święto Rodziny

„Rodzina jest wspólnotą, gdzie uczymy się miłości, która jest źródłem, a więc miejscem niewyczerpanych inspiracji i wzorów, jak miłość czerpać i przekazywać. W rodzinie uczymy się także miłości społecznej, a więc i odpowiedzialności za drugiego człowieka i wspólnoty, które tworzymy w gminach, miastach i całym województwie – stąd tak duże zaangażowanie samorządów każdego szczebla w to wydarzenie i promowanie postaw prorodzinnych” – powiedział arcybiskup Wiktor Skworc otwierając konferencję inaugurującą działania organizacyjne X Metropolitalnego Święta Rodziny.

W spotkaniu wzięli udział samorządowcy, w tym Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, miasta, które koordynuje wydarzenie, Urszula Koszutska, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, a także przedstawiciele instytucji kultury, organizacji społecznych i mediów, którzy zaangażowali się w organizację MŚR.

„Celem tego święta jest promowanie rodziny i jego wartości, które leżą także u podstaw tworzenia wspólnot samorządowych. Tematyka tegorocznego święta jest szczególnie istotna, gdyż podkreśla więzy emocjonalne, które tworzą się w rodzinie, a dzięki temu tworzą więzi społeczne. W rodzinach uczymy się dialogu, wsłuchiwania się w racje innych, a także rozwiązywania konfliktów – dlatego promocja rodziny jest tak cenna” – powiedziała Urszula Koszutska, radna wojewódzka, która reprezentowała Sejmik i Zarząd Województwa.

Radna zapowiedziała także zaangażowanie się zarówno Sejmiku Województwa Śląskiego, jak i Zarządu Województwa w organizację wydarzeń i promowanie wartości rodziny. Udział w organizacji wydarzeń zapowiedziało podczas konferencji m.in. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Partnerem święta jest także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Tegoroczna edycja MŚR rozpocznie się 20 maja koncertem w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, dzień później w katowickiej katedrze o godzinie 12.00 odbędzie się liturgiczna inauguracja wydarzenia w formie dziękczynienia za jubileusze małżeńskie. W niedzielę 29 maja odbędzie się pielgrzymka mężów i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, zaś 4 czerwca nastąpi zakończenie wydarzenia wykonaniem oratorium „Sanctus Adalbetrtus” Henryka Mikołaja Góreckiego w NOSPR w Katowicach.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Linki do stron zewnętrznych
X Metropolitalne Święto Rodziny