Dwa wydarzenia w ramach obchodów Roku Reformacji w województwie śląskim

W miniony weekend otwarto wystawę poświęconą Ewie von Tiele-Winckler zwanej Matką Ewą. Odbył się także koncert kameralny „The Best of BACH”

W sobotę w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach otwarto wystawę „Ubogim i cierpiącym ku pomocy. Matka Ewa – wiara i życie”.

Ekspozycja prezentuje życie i dorobek żyjącej na przełomie XIX i XX wieku Ewy von Tiele-Winckler, zwanej Matką Ewą. Związana była z Miechowicami, obecną dzielnicą Bytomia, gdzie się urodziła i gdzie założyła słynne zakłady opiekuńcze pod nazwą „Ostoja Pokoju”.

W uroczystości uczestniczył członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik. „Przypomnę, że Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę, że rok 2017 będzie Rokiem Reformacji. U nas społeczność ewangelicka jest największa i na każdym kroku widzimy ślady działalności protestantów. Matka Ewa to przykład postaci, która reprezentuje wielką historię Górnego Śląska” – powiedział Mercik.

Ekspozycję oglądać można do 17 kwietnia 2017 roku.

Niedzielny koncert kameralny „The Best of BACH” zorganizowany został w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W programie znalazły się utwory Johanna Sebastiana Bacha. Koncert zorganizowany w ramach obchodów 500-lecia Reformacji zainaugurował cykl „Muzyczne spotkania wokół Róży”. Kolejne wydarzenia zaplanowano na maj i wrzesień bieżącego roku.

Koncertowi towarzyszyła promocja płyty „Wierzyć mię Panie ucz. Muzyka organowa śląskich kompozytorów ewangelickich” w wykonaniu Tomasza Plocha.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Linki do stron zewnętrznych
Wiecej na Rok Reformacji 2017 w Województwie Śląskim