Smak tradycji w chorzowskim skansenie

Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych

30 lipca br. w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych odbędzie się finał konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz najlepszą potrawę regionalną.

Wydarzenie od 17 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród lokalnych producentów żywności tradycyjnej, kół gospodyń wiejskich i restauracji. Głównym celem konkursu jest identyfikacja i promocja polskich produktów regionalnych, osadzonych głęboko w tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i według tych samych receptur. Ideą konkursu jest też przygotowanie producentów do ubiegania się o ochronę produktów zgodną z ustawodawstwem unijnym. Dorobek konkursu to ponad 16 tysięcy regionalnych, tradycyjnych produktów z całego kraju. Konkurs udowodnił, jak wspaniałą i oryginalną żywność mogą zaoferować polscy producenci konsumentom nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a nawet poza nią.

Na przestrzeni lat konkurs zaktywizował lokalne samorządy, społeczności i wytwórców do działań na rzecz wytwarzania, budowy rynku i promocji tradycyjnej żywności jako elementu rozwoju regionu. Konkurs ma charakter otwarty. Przystąpić może do niego każdy producent wyrobów regionalnych i tradycyjnych, m.in. firmy gastronomiczne (restauracje, karczmy itp.), gospodarstwa agroturystyczne oraz koła gospodyń wiejskich, spełniający warunki regulaminów.

W ramach regionalnego finału komisje ocenią najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz najlepsze danie i potrawę regionalną. W części „produktowej" wyroby oceniane są w 4 kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego, napoje regionalne oraz inne produkty regionalne. W części gastronomicznej komisja oceni przystawkę lub zupę i danie główne.

Organizatorem centralnym konkursu odbywającego się pod Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałków Województw jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Partnerami merytorycznymi i organizacyjnymi finałów konkursu w regionach są urzędy marszałkowskie i wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. Konkurs odbywa się w dwóch etapach: finały regionalne, podczas których wyłonieni zostają laureaci z poszczególnych regionów oraz Wielki Finał Konkursu w Poznaniu w czasie trwania Targów „Smaki Regionów”. W tym roku finał odbędzie się 24 września (niedziela) i najlepsi laureaci z regionów zostaną uhonorowani nagrodą „Perła 2017”.

Termin nadsyłania kart zgłoszeniowych upływa 14 lipca br. Zgłoszenia należy przesyłać na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Wydział Gospodarki, Turystyki i Sportu
ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice

lub

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie
ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 70/126, 42-200 Częstochowa

Szczegółowych informacji udzielają:

  • • Agnieszka Kotwa (akotwa@slaskie.pl), tel. 32 774 00 80, Wydział Gospodarki, Turystyki i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
  • • Beata Fąfera (b.fafera@odr.net.pl), tel. 34 37 70 109, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.


 


tagi: