Nadjeżdża Kino na Kole

Filmy sprawią, że w Parku Śląskim będzie się mówić głównie o rowerach. Kino na kole to najciekawsze filmy rowerowe pochodzące z Międzynarodowego Festiwalu Filmu Rowerowych, jaki od 12 lat odbywa się w Zagłębiu Ruhry. Pierwsze projekcje w najbliższą niedzielę 25 czerwca.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych odbywa się zazwyczaj w Herne w Zagłębiu Ruhry w Niemczech, a od 2012 roku ma także swoją edycję w Polsce. Do tej pory filmy pokazywane były w Częstochowie i Krakowie. Teraz po raz pierwszy zobaczyć je będzie można w Parku Śląskim, w Kontenerach Kultury w ramach projektu Kino na Kole.

Kino na Kole to trzy wieczory, które stanowią przedsmak wrześniowego festiwalu. W czasie wakacji śląska publiczność zobaczy dziewięć filmów z szerokiego spektrum festiwalowego repertuaru. Wieczór pierwszy 25 czerwca upłynie pod hasłem: 200 lat roweru.

O godzinie 21.00 rozpocznie się spotkanie z Wojciechem Mszycą, któremu będzie towarzyszyć wystawa zabytkowych rowerów, w tym 92-letniego Ebeco wyprodukowanego w Katowicach. Na 21.30 zaplanowano projekcję filmów: „Michał Kluska” Konrada Lewandowskiego (Polska 2012), „Father and daughter” Michaela Dudoka de Wita (Holandia 2010), „The man who lived on his bike” Guillaumea Blancheta (Kanada 2012). Kolejne wieczory z Kinem na Kole odbędą się 30 lipca pod hasłem „Rower to zdrowie” oraz 27 sierpnia z tematem „Jak dbać o swój rower”.

W trakcie dwunastu lat istnienia festiwalu widzowie mieli przyjemność obejrzenia kilkuset filmów z kilkunastu krajów świata. Projekcje zawsze spotykały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności zarówno niemieckiej, jak i polskiej, a sam festiwal stał się elementem promocji szeroko pojętej kultury rowerowej.

Kino na Kole i filmy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Rowerowych nie tylko wpisują się doskonale w realizację prorowerowej polityki śląskich samorządów, ale i stanowią inspirację do dalszych działań. Organizatorami wydarzenia są Park Śląski i Instytucja Filmowa Silesia Film.

Linki do stron zewnętrznych
Program 


tagi: