Przejrzeć się w industrialnej historii

Przedstawiciele komisji historycznej przy niemieckim Instytucie Stali odwiedzili region w ramach debaty „Górny Śląsk – górniczy region przemian”

Wizyta ekspertów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii i Luksemburga to efekt współpracy Województwa Śląskiego z regionem Nadrenii Północnej-Westfalii.

Kilkudniową wizytę ekspertów w naszym regionie rozpoczęło spotkanie wprowadzające w Muzeum Śląskim w Katowicach, w którym uczestniczyli: członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik, dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast i prof. Janusz Szpytko, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce.

„Znajdujemy się w Muzeum Śląskim – instytucji kultury województwa śląskiego, osiem metrów pod ziemią. Historia górnictwa jest w tym muzeum mocno obecna. W miejscu, gdzie kiedyś wydobywano węgiel, możemy dziś spojrzeć na własną historię” – mówił członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Komisja historyczna przy Instytucie Stali to organizacja zajmująca się przekazywaniem, badaniem oraz upowszechnianiem historii żelaza i stali, a także historią industrialną, gospodarczą i społeczną Europy. Główne pola jej działalności to komunikacja historyczna oraz promocja zagadnień związanych z historią stali i żelaza oraz prace archiwizacyjne w przemyśle stalowym. Delegacji przewodniczy prof. Manfred Rasch z Uniwersytetu w Bochum, nadzorujący archiwum koncernu Thyssenkrupp AG.

W trakcie spotkania inaugurującego wizytę poruszono tematy związane z historią gospodarczą, industrializacją oraz rozwojem przemysłu górniczego i hutniczego na terenie Górnego Śląska w ciągu ostatnich dwóch stuleci, na przykładzie m.in. Kopalni GUIDO, Sztolni Królowa Luiza, Huty „Wilhelmina w Szopienicach” czy Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Goście mają okazję poznać flagowy produkt turystyczny regionu – Szlak Zabytków Techniki wraz ze swoim świętem Industriadą oraz tarnogórskie obiekty wpisane kilka tygodni temu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Istotna część dyskusji dotyczyła również możliwości związanych z prezentacją dziedzictwa hutniczego w województwie śląskim.

„W regionie brakuje miejsc prezentujących historię hutnictwa. W Chorzowie, z którego pochodzę, powstał pomysł stworzenia pierwszego Muzeum Hutnictwa Żelaza o skali regionalnej, a nawet ponadregionalnej. Mam nadzieję, że zostanie on zrealizowany i w przyszłości będziemy mogli się w takim miejscu spotkać” – mówił Henryk Mercik.

W ramach kilkudniowej wizyty goście z Niemiec odwiedzą nie tylko miejsca interesujące z punktu widzenia historii techniki, ale także przedsiębiorstwa produkcyjne, gdzie zapoznają się z aktualnymi osiągnięciami w zakresie technologii wytwarzania i obróbki stali. Będą mieli okazję zjechać na poziom 320 m, by poznać najdłuższą podziemną trasę turystyczną w Kopalni GUIDO, poznać historię hutnictwa metali nieżelaznych na Górnym Śląsku w Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach-Szopienicach i przespacerować się po osiedlu Nikiszowiec. Obejrzą też wpisaną do rejestru zabytków województwa śląskiego halę dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie, siedzibę przyszłego Muzeum Hutnictwa oraz wielki piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej i Odział Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.



 


tagi: