Blisko 100 tysięcy osób odwiedziło Stadion Śląski w Dniu Otwartym

Była to pierwsza okazja do zwiedzenia chorzowskiego giganta po kilkuletniej modernizacji

Dzień Otwarty Stadionu Śląskiego odbył się 1 października. Przez bramy stadionu przez cały czas trwania imprezy przeszło blisko 100 tysięcy osób. Przed bramami rozdawane były pamiątkowe, bezpłatne bilety wstępu.

"Otwieramy dzisiaj nowy rozdział historii Stadionu Śląskiego. Legenda, jaką bez wątpliwie jest arena narodowa w Chorzowie, powraca, a wraz z nią wszystko to, co w sporcie najcenniejsze – pamięć o sukcesach i emocjach, jakie nam przez kilka dekad tutaj towarzyszyły. Nowa stadionowa infrastruktura i multifunkcyjny charakter sprawiają, że będzie to ważny punkt na sportowej mapie Polski, Europy i świata. Otwarcie stadionu miało być dniem mieszkańców i tak się stało – Śląski otworzył przed nimi swoje bramy i to oni byli tego dnia najważniejsi. Pamiętamy, że to mieszkańcy regionu przed laty budowali Stadion Śląski – ikonę naszego województwa. Jestem przekonany, że na Śląskim zagości na nowo piłka nożna, lekkoatletyka, żużel oraz wielkie światowe gwiazdy muzyki" – powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

W programie Dnia Otwartego znalazły się dwa wydarzenia sportowe: lekkoatletyczne i piłkarskie. W niedzielę na stadionie finiszowali uczestnicy PKO Silesia Marathonu, jednej z największych imprez biegowych w Polsce. W tegorocznej edycji udział wzięło rekordowo ok. 6 tys. biegaczy. Ważnym punktem Dnia Otwartego była „Sportowa lekcja historii”, czyli mecz wspomnień Polska – ZSRR z 1957 roku. Spotkanie, w którym wystąpili piłkarze z reprezentacji Śląska oldbojów i zaproszeni goście, zakończyło się zwycięstwem drużyny ZSRR 6:3.

Drużynę Polski poprowadził Zdzisław Podedworny, a w ekipie zagrali m.in. Radosław Gilewicz, Ireneusz Jeleń, Mariusz Śrutwa, Kamil Kosowski. W umownej drużynie ZSRR, pod wodzą Antoniego Piechniczka, wystąpili m.in. Dariusz Dudek, Dariusz Gęsior, Łukasz Surma czy Wojciech Myszor.

"To niezwykle ważny dzień w historii Stadionu Śląskiego. Cieszę się, że tak wiele osób nie tylko z województwa śląskiego zdecydowało się być tu razem z nami i przeżywać pierwsze, sportowe emocje" – mówi Krzysztof Klimosz, prezes Stadionu Śląskiego.

Przez cały czas trwania imprezy na obwodnicy Stadionu Śląskiego do dyspozycji zwiedzających były atrakcje sportowo-rozrywkowe dla dzieci i młodzieży przygotowane we współpracy z AWF Katowice oraz Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Zwiedzający mogli także zobaczyć wystawę poświęconą Gerardowi Cieślikowi.

Kolejne sportowe zmagania na Stadionie Śląskim będziemy mogli obserwować już 7 i 10 października podczas meczów rundy kwalifikacyjnej ME U-19 w piłce nożnej.

Stadion Śląski liczy 54 378 miejsc siedzących. Podczas koncertów muzycznych pomieści ok. 85 tysięcy osób. Obiekt wyposażony jest w 25 lóż VIP. Dysponuje 1777 miejscami biznesowymi oraz 106 miejscami dla osób niepełnosprawnych.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Filmy