Srebrny Pociąg wraca na tory

Zwiedzanie pogórniczych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i przejazdy najstarszą czynną koleją wąskotorową na świecie. Rusza druga odsłona akcji Srebrny Pociąg

Propozycja umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i rusza już 8 października. Z Katowic przez Bytom do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i z powrotem będzie można przejechać na podstawie jednego biletu – pierwszy odcinek pociągiem Kolei Śląskich, a drugi pociągiem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Po zakończeniu zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach wspólny bilet będzie upoważniał także do powrotu do Bytomia i do Katowic. W ubiegłym roku, tylko w dziewięć październikowych i listopadowych niedziel, z oferty skorzystało ponad 600 osób.

„Tarnogórskie obiekty Szlaku Zabytków Techniki zostały w lipcu wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlatego spodziewamy się, że w tym roku zainteresowanie naszą akcją będzie jeszcze większe. Wiele osób chce poznać miejsce, w którym rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Srebrny Pociąg jest ku temu doskonałą okazją” – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Srebrny Pociąg będzie kursował w każdą niedzielę od 8 października do 17 grudnia. Początek trasy to stacja Katowice, skąd po 13.30 będzie wyruszać pociąg Kolei Śląskich (w kierunku Lublińca, przyjazd na stację Bytom ok. godz. 14.00). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych będzie odjeżdżał ok. godz. 14.20 do stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd ok. godz. 15.00). W godzinach 15.15–17.20 będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra został zaplanowany na ok. godz. 17.50. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie ok. godziny 18.40.

„W ubiegłym roku nasze wagony były obłożone średnio w 90 procentach. Przewoziliśmy nie tylko miłośników kolei i amatorów turystyki, ale także całe rodziny z dziećmi, które pragnęły spędzić w ciekawy sposób niedzielne, jesienne popołudnie” – wspomina prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych Kamil Czarnecki.

Bilet normalny będzie kosztował 49 zł, a ulgowy, przysługujący dzieciom oraz młodzieży i osobom uczącym się do 26 roku życia 39 zł, za okazaniem ważnej legitymacji. Cena biletu obejmuje przejazd pociągami Kolei Śląskich i pociągami wąskotorowymi oraz zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra z przewodnikiem.

Bilety można nabyć w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu głównym w Katowicach (codziennie w godzinach 8.00–19.30) oraz w dniu imprezy tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego na przystanku Bytom Wąskotorowy. Liczba biletów jest ograniczona.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty można znaleźć na stronie kolejeslaskie.com


Przyjazd Odjazd Stacja Przewoźnik
- 13:30 KATOWICE Koleje Śląskie
14:00 - BYTOM
- 14:20 BYTOM WĄSKOTOROWY Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
15:00 - TARNOWSKIE GÓRY KOPALNIA SREBRA
zwiedzanie Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych
- 17:50 TARNOWSKIE GÓRY KOPALNIA SREBRA Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
18:30 - BYTOM WĄSKOTOROWY
- 18:40 BYTOM Koleje Śląskie
19:10 - KATOWICE
Załączniki
Plakat - Srebrny Pociąg