„Sól ziemi czarnej” bardziej krystaliczna

W katowickim Rialcie odbyła się repremiera zrekonstruowanego filmu Kazimierza Kutza

Blisko 50 lat po premierze jeden z najbardziej znanych filmów Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” ujrzał światło dzienne w nowej, zrekonstruowanego cyfrowo wersji. Prace możliwe były dzięki wsparciu z budżetu Województwa Śląskiego.

Powtórna premiera filmu odbyła się, podobnie jak premiera, w kinoteatrze Rialto w Katowicach. Wzięli w niej udział aktorzy grający w filmie (Olgierd Łukaszewicz, Bernard Krawczyk, Andrzej Wilk i Jerzy Łukaszewicz), autor zdjęć Wiesław Zdort oraz scenarzysta i reżyser Kazimierz Kutz.

Reżyser podkreślił, że po cyfrowej rekonstrukcji zarówno obrazu, jak i dźwięku – sam jest „zdumiony siłą tego filmu, a zwłaszcza jego pięknem”. „Tym filmem otworzyłeś mi drzwi, ułożyłeś mi życie” – mówił Olgierd Łukaszewicz, dziękując Kazimierzowi Kutzowi za obsadzenie go w głównej roli.

W czasie spotkania członek Zarządu Henryk Mercik oraz radna Sejmiku Województwa Śląskiego Halina Bieda wręczyli „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. Złote odznaki otrzymali: Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Łukaszewicz oraz Wiesław Zdort.

Kolejny pokaz filmu zaplanowano na 4 grudnia również w Rialcie, a na początku stycznia w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.


W ramach żmudnej pracy usunięto rysy, poprawiono dźwięk i rozjaśniono obraz. Obecnie trwają prace nad kolejnym filmem – „Perła w koronie”. Samorząd województwa przeznaczył 200 tysięcy złotych na ich rekonstrukcję. Drugi z filmów będzie gotowy do zaprezentowania w nowej wersji na początku przyszłego roku. Oba filmy rekonstruuje cyfrowo Studio Filmowe KADR. Cały koszt prac wyniósł ok. 500 tys. zł. Brakująca kwotę dołożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Studio Filmowe Kadr oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W sierpniu br. Województwo Śląskie zawarło z Instytucją Filmową „Silesia-Film” w Katowicach umowę w sprawie przyznania instytucji dotacji celowej w wysokości 200 tysięcy zł na realizację zadania: Zakup licencji filmowych do zrekonstruowanych cyfrowo filmów „Perła w koronie” oraz „Sól ziemi czarnej”. W październiku Instytucja Filmowa „Silesia-Film” zawarła umowę ze Studiem Filmowym KADR w Warszawie na pokazy filmów „Sól ziemi czarnej” oraz „Perła w koronie”. Licencja została udzielona na 25 lat i w jej ramach instytucja będzie uprawniona do pięciu pokazów rocznie w swoich kinach oraz jednego w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Filmy 


tagi: