Combo ratujące wzrok
Jednoczesny przeszczep rogówki, usunięcie zaćmy i wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej, z zastosowaniem nowatorskiej techniki laserowej – taki unikatowy w światowej skali zabieg przeprowadzono w katowickim szpitalu. Jak podaje placówka, to pierwsza taka operacja na świecie. Przeprowadził ją dr n. med. Bogumił Wowra, uczeń prof. Edwarda Wylęgały.
Zabieg został wykonany u pacjentki z zaawansowaną patologią rogówki oraz zaćmą. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii pacjentka odzyskała możliwość prawidłowego widzenia, co nie byłoby możliwe bez zastosowania innowacyjnej techniki laserowej.
Jak informuje Okręgowy Szpital Kolejowy, kluczowym elementem zabiegu było zastosowanie lasera do wykonania precyzyjnego, okrągłego cięcia przedniej torebki soczewki w trakcie operacji usunięcia zaćmy. Zastąpienie tradycyjnego cięcia ręcznego techniką laserową poprawia dokładność, zmniejsza ryzyko powikłań oraz przyspiesza proces gojenia.
Operację przeprowadzono przy użyciu lasera zintegrowanego z mikroskopem operacyjnym. To kontynuacja i rozwinięcie technik laserowych, które prof. Edward Wylegała wprowadził do transplantacji rogówki. Jako pierwszy zastosował laserowe metody w przeszczepach drążących oraz warstwowych rogówki, zarówno z użyciem lasera femtosekundowego, jak i ekscymerowego. Jak podkreśla szpital w poniedziałkowym komunikacie, pionierska operacja dr. Wowry otwiera nowy rozdział w transplantologii rogówkowej, oferując pacjentom jeszcze wyższy poziom precyzji, bezpieczeństwa i skuteczności.
W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach działa Oddział Kliniczny Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki, wykonujący kilkaset zabiegów rocznie.