Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce imprezą 2021 roku
Choć podczas gali w hotelu „Hilton” w Warszawie – transmitowanej przez telewizję Polsat – na pierwszym uplasował się Robert Lewandowski, to obok naszego czołowego „eksportowego” piłkarza, ten wieczór należał do lekkoatletów i Stadionu Śląskiego.
Najlepszą ubiegłoroczną imprezą sportową w Polsce okrzyknięto majowe Drużynowe Mistrzostwa Europy, które odbywały się na Stadionie Śląskim. Biało-czerwoni obronili podczas tych zawodów złoty medal, zaś poziom organizacyjny, zachowanie standardów bezpieczeństwa w dobie pandemii, zyskał ogromne międzynarodowe uznanie. Przyznana przez Przegląd Sportowy statuetka, odebrana podczas gali przez marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego to kolejny wielki, ale i zasłużony sukces.
- Tak prestiżowa nagroda przyznana za organizację Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce to dla nas motywacja do jeszcze efektywniejszej pracy, stawiania sobie coraz to nowych wyzwań. Województwo Śląskie stało się kolebką Królowej Sportu, a Stadion Śląski – Narodowy Stadion Lekkoatletyczny jej wizytówką. Profesjonalizm i determinacja sprawiły, że w 2028 roku to właśnie Województwo Śląskie będzie organizatorem Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, najważniejszej imprezy tej rangi na Starym Kontynencie. To ogromna promocja dla regionu. W ten sposób umacniamy jego pozycję nie tylko na sportowej mapie Polski. Naszymi partnerami w tych staraniach i pracy promocyjnej są Ambasadorzy Silesia „Galacticos” Athletics Team. To wyjątkowa grupa najlepszych sportowców, którzy osiągnęli wszystko na światowych zawodach z medalami olimpijskimi włącznie. Jestem przekonany, że czeka nas jeszcze wiele wspólnych sukcesów. Razem tworzymy wyjątkową sportową rodzinę – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.
- Statuetka otrzymana za Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce, które gościliśmy jako gospodarz na Stadionie Śląskim ma ogromną wartość. Pamiętamy, że jest to sukces całego województwa. Stajemy się silną sportową marką. Ale to tylko dopinguje do dalszej pracy – dodaje wicemarszałek Wojciech Kałuża.
Mimo że tytuł najlepszego sportowca 2021 roku przypadł Robertowi Lewandowskiemu, to obok niego błyszczeli lekkoatleci. Otrzymali oni w sumie aż pięć nominacji. Dla przypomnienia, to reprezentanci Polski podczas igrzysk w Tokio zdobyli aż dziewięć z 14 medali. Wielu z nich to Ambasadorzy Stadionu Śląskiego. Na drugim stopniu podium uplasowała się złota medalistka w rzucie młotem z Tokio, Anita Włodarczyk.
- W jakiejś mierze mogę mówić, że jestem już sportowcem spełnionym. Ale wciąż jest we mnie impuls do walki o kolejne trofea. Dziś myślę już o igrzyskach w Paryżu – zaznaczyła nasza mistrzyni olimpijska.
Tuż poza podium, ale na wysokim czwartym miejscu znalazł się tyszanin, mistrz olimpijski w chodzie na 50 km, Dawid Tomala. W Tokio sięgając po złoty medal był sprawcą jednej z największych sensacji.
- Dla mnie rok ubiegły był niesamowity. Wierzę, że jest to tak naprawdę dopiero początek tej drogi – mówi Dawid Tomala.
Do dziesiątki najlepszych sportowców ubiegłego roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego trafiła także oszczepniczka, również medalistka z Tokio Maria Andrejczyk i nasza czołowa biegaczka, także zdobywczyni medalu olimpijskiego – Justyna Święty-Ersetić. Najlepszym trenerem wybrano Aleksandra Matusińskiego, architekta sukcesu naszych biegaczek.
- Statuetkę chciałbym dedykować wszystkim trenerom klubowym, bo to oni wykonują gigantyczną pracę u podstaw – zaznaczył Aleksander Matusiński.
Gala Przeglądu Sportowego była wieczorem wzruszeń dla Piotra Małachowskiego. Nasz czołowy dyskobol po igrzyskach w Tokio, podczas Memoriału im. Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim po ponad 20 latach startów zakończył karierę, ale nadal aktywnie włącza się w promocję lekkoatletyki. W Warszawie otrzymał statuetkę Superczempiona, za udział w akcjach charytatywnych.
- Nie ukrywam, że łezka w oku się zakręciła. Najfajniejsze czuć, że to wszystko miało sens. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przez lata mnie wspierali – powiedział Piotr Małachowski.
DZIESIĄTKA NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW
- Robert Lewandowski (piłka nożna)
- Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
- Bartosz Zmarzlik (żużel)
- Dawid Tomala (lekkoatletyka)
- Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
- Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
- Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik (sztafeta mieszana 4x400 m)
- Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarska czwórka podwójna kobiet)
- Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
- Tadeusz Michalik (zapasy)
Pozostałymi nominowanymi byli: Patryk Dobek, Paweł Fajdek, Hubert Hurkacz, sztafeta 4x400 m (Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic i Anna Kiełbasińska), Malwina Kopron, czwórka kajakarska (Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska), Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill, Kamil Stoch, Iga Świątek i Piotr Żyła.
Gala Mistrzów Sportu — zwycięzcy kategorii specjalnych
- Trener Roku: Aleksander Matusiński
- Drużyna Roku: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
- Sport Bez Barier: Róża Kozakowska
- Superczempion: Piotr Małachowski
- Od Zawsze Ze Sportem: Totalizator Sportowy
- Impreza Roku: Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce na Stadionie Śląskim
- Sport i Biznes: Robert Kubica i Daniel Obajtek