Historyczny rekord. Blisko 1,2 miliona osób na Szlaku Zabytków Techniki!
Dla porównania w 2017 roku było to 945 000 osób. Sukces ten był i jest możliwy dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu pracowników wszystkich szlakowych obiektów oraz przekonaniu, że zabytki techniki opowiadają fascynujące historie.
„Cieszy mnie, że proponowana przez obiekty Szlaku oferta wzbudza tak wielkie zainteresowanie. Właściciele i zarządcy przemysłowych zabytków bardzo starają się, by proponowane atrakcje były różnorodne i wyjątkowe. Województwo Śląskie konsekwentnie pomaga im w rozwoju, koordynując funkcjonowanie Szlaku. Przynosi to wymierne efekty dla całego regionu. Z dumą możemy powiedzieć, że to właśnie tu znajduje się najpopularniejsza i najciekawsza trasa turystyki industrialnej w Polsce” – mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Najczęściej odwiedzanymi miejscami w 2018 roku były: Kopalnia Guido i kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, tarnogórskie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, a także Muzeum Browaru Żywiec i Muzeum Śląskie (we frekwencji uwzględniono wyłącznie liczbę odwiedzających obiekty pokopalniane i uczestniczących w wydarzeniach związanych ze Szlakiem Zabytków Techniki).
Powody do radości powinny mieć również obiekty, które znalazły się na Szlaku w 2017 roku, a w 2018 roku odnotowały największy wzrost frekwencji: Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia (Katowice) ze wzrostem na poziomie 850%, Fabryka Porcelany (Katowice) i familoki w Czerwionce-Leszczynach ze wzrostem o ponad 300%.
W ubiegłym roku obiekty Szlaku zorganizowały ponad 1753 różnorodnych warsztatów, 2148 lekcji muzealnych oraz 156 wystaw czasowych, niemal 400 koncertów i 150 spektakli. W sumie w obiektach Szlaku odbyło się 5741 wydarzeń.
Do końca kwietnia 2019 roku można skorzystać z programu rabatowego Szlaku Zabytków Techniki: kto odwiedzi jeden z zabytków objętych promocją, ten może otrzymać 20% zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. W akcji promocyjnej biorą udział: Kopalnia GUIDO i kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Muzeum Browaru Żywiec, Muzeum Śląskie, Muzeum Hutnictwa Cynku-Walcownia w Katowicach, Szyb Maciej w Zabrzu i Muzeum Starych Rzemiosł – Stary Młyn w Żarkach. W podróż warto zabrać ze sobą ulotkę konkursową „Podróżuj Szlakiem” i kolekcjonować pieczątki z obiektów, a następnie zamienić ją na komplet bezpłatnych gadżetów. Szczegóły konkursów można znaleźć na stronie zabytkitechniki.pl. Już najbliższych tygodniach poznamy kolejne szczegóły związane z przygotowaniami do INDUSTRIADY 2019. Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki zaplanowano na 7 i 8 czerwca. Towarzyszyć mu będzie motyw przewodni: INDU-bal.