INDU–bale – gdzie najlepiej się bawić

8 czerwca INDUSTRIADA osiągnie pełną moc. Święto Szlaku Zabytków Techniki obchodzi dziesiąte urodziny, a więc szykuje się INDU-bal

Podczas wyjątkowej urodzinowej fety nie zabraknie zabaw, potańcówek i balów. Szykuje się dzień pełen niespodzianek i spektakularnych happeningów. Przygotowaliśmy ściągawkę z programu i subiektywny przegląd tych działań i miejsc, które w najpełniejszy sposób oddają tegoroczny motyw przewodni INDUSTRIADY.

Wesele pełną parą w Czerwionce
Familoki w Czerwionce-Leszczynach przygotowały dla odwiedzających masę atrakcji, a wszystkie skupione wokół jednego tematu przewodniego - wesela! Nie zabraknie warsztatów plastycznych, zajęć z przygotowania weselnych potraw, ozdób, prezentów czy wspólnego malowania skrzyni wiannej. Odwiedzający osiedle będą mogli skorzystać z fotobudki, wziąć udział w wykupinach panny młodej i rozsypać pomarańczowy proszek w czasie oczepin w stylu holi.

Zaproszenia, karnety i makijaż w Pszczynie
Moc atrakcji przygotowało dla odwiedzających Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Pozwolą one znakomicie przygotować się do wieczornych przyjęć, imprez i balów. Uczestnicy zajęć z kaligrafii będą mogli uczyć się tworzenia pięknych zaproszeń pod okiem absolwentów Scuola Estiva di Calligrafia a Belle Arti w Perugii. Warsztaty pozwolą poznać sposoby na stylowe upięcia i nietypowy makijaż, a w czasie zajęć introligatorskich będzie można własnoręcznie przygotować stylowy balowy karnet w dawnym stylu.

Lata 20. w Gliwicach
Na terenie Oddziału Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach dominować będzie przyjęcie w stylu lat 20. W ciągu dnia będzie można przyglądać się pokazowi mody, stworzyć opaskę z piórami w stylu Chanel, a także wziąć udział w warsztatach charlestona (solo lub w parach). Na finał przygotowano stylową potańcówkę i pokazy tańców z epoki!

PRL w Walcowni
Za sprawą Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach będzie można przenieść się do czasów PRLu i poczuć klimat imprez sprzed lat. Odbędą się m.in. warsztaty tworzenia biżuterii, zajęcia z pisania na maszynie i warsztaty kulinarne: Kuchnia PRLu. Odwiedzający Walcownię poznają tajniki makijażu i fryzur z epoki oraz będą mogli wziąć udział w pokazie mody z lat 60. i 70.

Bal u Wilsona
Bal nad bale przygotowuje Galeria Szyb Wilson. Na salony zaprosi sam Woodrow Wilson, który będzie gospodarzem imprezy. Nie zabraknie także innych postaci zasłużonych dla regionalnego przemysłu – pojawi się Walenty Roździeński, Guido Henckel von Donnersmarck, La Paiva, książę von Pless, Daisy i wielu, wielu innych. Postaci będą się pojawiać w ciągu dnia podczas kolejnych etiud spektaklu. W Galerii będzie można także wziąć w warsztatach tworzenia ozdób balowych, zajęciach kulinarnych oraz koncercie.

Niech żyje Browar
Za sprawą Muzeum Tyskich Browarów Książęcych będzie można przenieść się w czasie do roku 1929, kiedy to Książę z wielkim rozmachem urządził jubileusz 300-lecia Browaru. Odwiedzający Tychy będą mogli wziąć udział w wielkim wspólnym toaście, posłuchać koncertu orkiestry Back to Big Band i bawić się podczas potańcówki z lat dwudziestych.

Bale w Porcelanie
Moc balów przygotowała dla industriadowiczów katowicka Fabryka Porcelany. Nie zabraknie kinderbalu dla najmłodszych, imprezy rodem z PRLu z goździkami i strojami z epoki, a także wyjątkowego, karnawałowego balu figur porcelanowych z dominantą w postaci słynnych porcelanowych kotów produkowanych niegdyś w Fabryce. Za sprawą balu barokowego będzie można poczuć klimat przepychu i wspaniałych strojów. Poza tym nie zabraknie tematycznych warsztatów i konkursu na króla i królową balu!

Zwiedzanie z przytupem
Podczas zwiedzania Starego Młyna – Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach na gości czeka niespodzianka. W sali związanej z warsztatem szewca tancerki w strojach z lat 30. XX wieku przeniosą nas w czasie, prezentując układy do najmodniejszych kiedyś melodii. Najmłodsi fani industrii również będa mogli świętować 10. urodziny festiwalu podczas tańców, hulanek i swawoli. Jedna z sal 8 czerwca zamieni się w imprezę w stylu lat 20. i 30. XX wieku. Do tego pióra, woale, nakrycia głowy. Nauka fokstrota, swingu czy boogie-woogi. Będzie się działo!

Świętowanie w Ustroniu
Każde dziecko odwiedzające Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego zostanie przedwojenną damą lub gentelmanem. Do wykorzystania będzie autentyczna dawna garderoba – do wyboru będą suknie, torebki czy drobne dodatki. Goście przybywający do Ustronia zostaną zaproszeni na bal u magnata przemysłowego, podczas gry terenowej, toczącej się w obrębie historycznego założenia Huty „Klemens”. Ekspozycja wystawy „Bal u Brevilliera i Urbana” ukaże obrazy i sceny rodzajowe z dawnych rautów, bali, przyjęć i zabaw ludowych, które towarzyszyły ustrońskim mieszkańcom. Zaprezentowane zostaną stylizacje balowe, akcesoria buduarowe oraz wnętrza sal balowych.

INDU-bal w Siemianowicach Śląskich
Świętowanie w Siemianowicach Śląskich rozpocznie się już 7 czerwca. Park Tradycji zaprasza na INDUrella Story, wydarzenie stworzone w klimacie balowej niezwykłości, wyjątkowości, magiczności i bajkowości. Na balu przeplotą się wątki i motywy ze znanych baśni i bajek. Zabawa będzie prowadzona przez aktorów i animatorów, którzy będą wchodzić w interakcje z gośćmi. Oprócz tego performatywne popisy artystów, a także wygłupy błazeńskie. 8 czerwca wszyscy będą czekać na wielki hit „Niech żyje bal”, podczas koncertu Maryli Rodowicz – królowej polskiej sceny rozrywkowej.

Linki do stron zewnętrznych
INDUSTRIADA - strona internetowa (Niedzielę u przemysłowca)



 


tagi: