Industriada napędza emocje

 Fina Industriady przy Muzeum Śląskim w Katowicach. fot. arch. UMWS Tomasz Żak Fina Industriady przy Muzeum Śląskim w Katowicach. fot. arch. UMWS Tomasz Żak
Przed nami święto Szlaku Zabytków Techniki. Tegoroczna odsłona INDUSTRIADY odbędzie się 1 czerwca. Święto zagości w 47 obiektach w 29 miejscowościach

Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarium imprez w województwie śląskim. Industriada już od 15 lat łączy mieszkańców i przyciąga tysiące turystów, którzy doceniają przemysłowy charakter regionu.

„Przed nami moc industrialnych wrażeń. Święto Szlaku Zabytków Techniki to jedna z wizytówek województwa śląskiego, dowód na to, że potrafimy przekuć nasze przemysłowe tradycje w atut i stworzyć miejsca tętniące życiem. 47 obiektów w 29 miejscowościach i ponad czterysta wyjątkowych wydarzeń, tak przedstawia się tegoroczny program Industriady. Odkrywajmy naszą przemysłową przeszłość i świętujmy wspólnie w tym wyjątkowym dniu” – zaprasza marszałek Wojciech Saługa.

Tegoroczną edycję Industriady świętować będziemy w 47 obiektach, z czego dziesięć to obiekty zaprzyjaźnione: Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu- Zdroju, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Prochownia w Pszowie, Stacja Kultury w Pyskowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz Wieża Wyciągowa w Porębie.

W programie znalazły się m.in. możliwość zwiedzania obiektów, koncerty, warsztaty, wystawy, spektakle i happeningi, pokazy multimedialne oraz wydarzenia przygotowane dla całych rodzin. Wspólne świętowanie odbędzie się 1 czerwca, a dzień wcześniej przygotowano happening w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Pełny program Industriady i informacje dotyczące transportu można znaleźć na stronie: industriada.pl

Wielkie otwarcie Industriady odbędzie się na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach, gdzie odbędzie się przemarsz orkiestry przez osiedle i spektakl „Przoć, jak to lekko jest pedzieć. 15 lat razem”. Finał święta zaplanowano w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, gdzie odbędą się animacje z udziałem „Lufcik na Korbkę” i Pana Kleksa, performance „Pomarańczowy zawrót głowy” i koncert „Witajcie w Naszej Bajce” z udziałem Dawida Tyszkowskiego, Mery Spolsky i Zalii.


Industriada to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie. Od 15 lat wspólnie celebrujemy wyjątkowy charakter naszego regionu. Tę wyjątkową trasę turystyki industrialnej odwiedzają każdego roku setki tysięcy osób. Na szlaku znajdują się 42 obiekty zlokalizowane z 26 miejscowościach – to miejsca związane m.in. z górnictwem (węgla i srebra), hutnictwem, energetyką, łącznością, kolejnictwem, włókiennictwem. Dwa z nich znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas czternastu lat wspólnego świętowania w 29 miastach zorganizowano ok. 5 tys. wydarzeń przygotowanych w 46 obiektach. W industriadowych wydarzeniach wzięło udział łącznie prawie 950 tys. uczestników.

Linki do stron zewnętrznych
Święto Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADA