INDUSTRIADA dla pasjonatów techniki

 fot. arch. BP Tomasz Żak fot. arch. BP Tomasz Żak
Święto Szlaku Zabytków Techniki w zeszłym roku przyciągnęło niemal 100 tysięcy osób

W tym roku do świętowania 10. urodziny INDUSTRIADY zaproszeni są wszyscy, ale szczególnie fani industrialnych historii. W programie można znaleźć ponad 500 wydarzeń, w tym 46 przygotowanych specjalnie dla osób zakochanych w dawnych fabrykach, maszynach i przemysłowych klimatach.

Bytom
W Bytomiu udostępniona zostanie przestrzeń stuletniego kompleksu dawnej elektrowni, a później Elektrociepłowni Szombierki. Dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem będzie okazja do poznania zakamarków tej monumentalnej budowli, która na co dzień jest niedostępna. Na INDUSTRIADĘ w Bytomiu zapraszają także Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Oprócz przejazdów pociągiem zaplanowano także trasy zwiedzania z przewodnikiem, przejazd drezyną ręczną czy gry fabularyzowane.

Częstochowa
W Częstochowie konieczny przystanek to Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Pasjonaci techniki mogą podziwiać tu rekonstrukcje przodka z maszynami górniczymi, chodniki górnicze czy komorę pomp. Podczas INDUSTRIADY przewodnicy dokładnie opowiedzą o historii miejsca i wykorzystywanych technikach. Niecałe dwa kilometry dalej prawdziwa gratka czeka na pasjonatów kolei. W budynku dworca kolejowego Częstochowa-Stradom znajduje się Muzeum Historii Kolei, gdzie zwiedzać będzie można nastawnię, wyposażoną w specjalny system sterowania komputerowego. Odwiedzający zobaczą także stanowiska dyżurnych ruchu oraz pomieszczenia kryjące urządzenia. Zwiedzanie jest tak naprawdę opowieścią o rozwoju urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Dąbrowa Górnicza
Pasjonaci techniki nie powinni pominąć Kopalni Ćwiczebnej Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. 8 czerwca moc atrakcji czeka w kopalni, która powstała jako obiekt szkoleniowy Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej im. Stanisława Staszica. Oprócz zwiedzania z przewodnikiem warto zobaczyć wystawę fotografii „Wyrwani śmierci”. Autor zdjęć – Stanisław Jakubowski został nagrodzony w kategorii Photo Stories w konkursie World Press Photo w 1969 roku. Wystawa jest reportażem z akcji ratowniczej.

Karchowice
Pompy, kotły i inne fascynujące elementy wodociągowe można oglądać podczas INDUSTRIADY w Karchowicach na terenie Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada. Święto rozpocznie się wystrzałem armatnim, a następnie zwiedzaniem z przewodnikiem, uruchomieniem najstarszej maszyny parowej oraz pokazami technicznymi. W tym dniu Zawada otworzy także swoje serce – hol starej kotłowni.

Katowice
Jeśli wśród fanów industrialu są miłośnicy motoryzacji, to z pewnością 8 czerwca muszą zjawić się w Galerii Szyb Wilson, gdzie odbędzie się Bal u Wilsona. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie obiektu z wnętrza zabytkowego samochodu. Tuż obok Galerii znajduje się malownicze osiedle robotnicze kopalni Giesche (Wieczorek). Podczas INDUSTRIADY po zabytkowych kwartałach budynków oprowadzać będą certyfikowani przewodnicy. Dowiemy się, jak wyglądało przygotowanie górnika do wyjścia na szychtę, codziennie rytuały, spotkania z przyjaciółmi. Jednym z przystanków wycieczki będą okolice Szybu Pułaski, a zakończenie odbędzie się w budynku maszyny wyciągowej szybu „Poniatowski”.

Łaziska Górne
Na terenie Elektrowni Łaziska znajduje się Muzeum Energetyki, które przedstawia rozwój urządzeń elektrycznych i energetycznych od czasów żarówki Edisona po czasy współczesne. INDUSTRIADA to szansa, by poznać wnętrza Elektrowni, ale także wziąć udział w wydarzeniach specjalnych, jak na przykład wystawa 100 motocykli na 100-lecie Oddziału Zagłębia Węglowego SEP.

Rybnik
Na INDUSTRIADĘ również warto wybrać się do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, gdzie szyb Głowacki i szyb Kościuszko przypominają o ponad dwustuletniej tradycji górniczej tego regionu. W tym roku, z okazji INDU-balu będzie można zobaczyć wielkie majątki rodów szlacheckich czy magnatów przemysłowych, które zaprezentowane zostaną na archiwalnych i współczesnych fotografiach. Będąc w muzeum koniecznie odwiedźmy wystawę stałą. Obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia Wybuchu I Powstania Śląskiego jest do tego świetnym powodem.

Siemianowice Śląskie
Pasjonaci techniki mogą rozpocząć świętowanie już 7 czerwca, podczas Rozruchu Maszyn w Parku Tradycji Siemianowickiego Centrum Kultury. Specjalnie przygotowana na tę okazję Wystawa Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego „Bal-IN” otworzy INDU-bal. Zobaczymy na niej fotografie uzupełniające się wzajemnie, zestawione, traktujące o pozornie sprzecznych kategoriach: zabawie i pracy, życia chwilą i przemijania, obowiązkowości i frywolności. Również 8 czerwca nie powinno tu zabraknąć pasjonatów historii. Specjalnie przygotowany program zwiedzania fabularyzowanego pod hasłem „Wszystkie bale industrialu” zabiorą uczestników w podróż do przeszłości, którą poprowadzi historyk sztuki. Będzie wykład, zwiedzanie obiektu, projekcja multimedialna i inne atrakcje.

Tarnowskie Góry
W planie INDUSTRIADY każdy fan industrii nie może pominąć wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Na gości czeka wystawa królów i królowych śląskich szos z okresu XX-lecia międzywojennego, a więc zabytkowych samochodów, którymi ludzie z pierwszych stron gazet, politycy i artyści podróżowali na bale i huczne przyjęcia. Na INDU-bal powinien przybyć każdy, tym bardziej, że będzie można wziąć udział w warsztatach obsługi telegrafu. Najbardziej odważni po przeszkoleniu będą mogli pod nadzorem Kierownika Radiostacji Klubowej spróbować przeprowadzić łączność na pasmach amatorskich ze stacjami krótkofalarskimi spoza Polski.

Tychy
Muzeum Tyskich Browarów Książęcych co roku pokazuje jak warzy się złoty trunek w Tychach. 8 czerwca będzie okazja, by wysłuchać ciekawostek opowiadanych przez pasjonatów Fordów Mustang podczas IV Śląskiego Spotu tych samochodów. Wyjątkowa zabawa szykuje się tu wieczorem, podczas fabularyzowanego, nocnego zwiedzania Browaru.

Przejazd specjalny pociągiem Kolei Śląskich
W niedzielę, 9 czerwca Koleje Śląskie zaproszą na przejazd specjalny na trasie Katowice – Knurów – Katowice. Zza okien pociągu będzie można podziwiać industrialne pejzaże. Do przejazdu uprawniać będzie wyłącznie bilet imienny KŚ zakupiony w Centrum Obsługi Pasażera zlokalizowanym na Dworcu PKP w Katowicach po uprzedniej jego rezerwacji na stronie internetowej przewoźnika. Koszt biletu to 34 zł. Bilet ten, w okresie jego ważności, uprawnia również do przejazdów pozostałymi pociągami KŚ ujętymi w rozkładzie jazdy.

Linki do stron zewnętrznych
INDUSTRIADA - strona internetowa



 


tagi: