Innowacje w medycynie kluczem do polsko-ukraińskiej współpracy
Podczas spotkania zaprezentowano działalność Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” - wiodącego ośrodka wdrażającego innowacyjne technologie w rehabilitacji, w tym nowoczesne rozwiązania robotyczne wspomagające terapię pacjentów.
Omówiono także potencjał branży medycznej w województwie śląskim, które skupia największą liczbę producentów wyrobów medycznych w Polsce. Przedstawiono możliwości inwestowania w sektor medyczny oraz korzyści wynikające z członkostwa w klastrze MedSilesia, który wspiera realizację projektów krajowych i międzynarodowych, pozyskiwanie funduszy, promocję podczas targów i konferencji oraz oferuje doradztwo i szkolenia.
Uczestnicy spotkania podkreślali zgodnie, że Śląskie to region łączący biznes z nowoczesną medycyną.
Spotkania było ponadto okazją do zaprezentowania działalności innych podmiotów leczniczych. Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich pokazało innowacyjny program leczenia ran, który z powodzeniem realizuje jednostka.
Z kolei ukraińscy uczestnicy, reprezentujący obwody winnicki i żytomierski, przedstawili swoje instytucje i projekty, prezentując możliwości współpracy międzynarodowej w zakresie rehabilitacji medycznej, w szczególności rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej.
Po części merytorycznej odbyła się wizyta studyjna na terenie Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty”. Goście mieli okazję zapoznać się z innowacyjnymi metodami rehabilitacji, m.in. z zastosowaniem robotyki w terapii chodu oraz zabiegami hydroterapeutycznymi. Zwiedzili także szpitalne oddziały, w tym I Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej oraz Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki.
Spotkanie było także okazją do zaprezentowania województwa śląskiego jako jednego z najważniejszych regionów inwestycyjnych w Polsce, wyróżniającego się dobrą infrastrukturą transportową (drogową, kolejową i lotniczą), dynamiczną współpracą uczelni wyższych z sektorem przemysłowym oraz bogatą ofertą turystyczną. Szczególną uwagę zwrócono na unikatowe obiekty postindustrialne przekształcone w centra kulturalne, w tym zabytki wpisane na listę UNESCO, znajdujące się na terenie Tarnowskich Gór.
W odbywającej się w województwie śląskim trzydniowej misji gospodarczej uczestniczyły firmy z Ukrainy reprezentujące branżę medyczną, szczególnie w zakresie rehabilitacji medycznej. To przedsięwzięcie organizowane przez Województwo Śląskie w ramach projektu realizowanego wspólnie z Funduszem Górnośląskim pod nazwą „InterGlobal – internacjonalizacja przedsiębiorstw sektora MŚP z województwa śląskiego”.
Więcej informacji na temat projektu Interglobal można znaleźć na stronach internetowych i w social mediach Departamentu Promocji, Gospodarki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Funduszu Górnośląskiego.