Jeśli to wrzesień, to czas na Juromanię

 graf. UMWS graf. UMWS
Jak co roku w trzeci weekend września Jura Krakowsko – Częstochowska będzie tętniła w rytmach Juromanii – kultowego już cyklu imprez organizowanego wspólnie przez Województwo Śląskie i Małopolskie. Juromania odbędzie się już po raz szósty

- Juromania prezentuje to, z czego Jura Krakowsko-Częstochowska tak naprawdę słynie słynie – wspaniałe zabytki, bogactwo historyczne, kulinarne, wspaniałych ludzi i piękno przyrody. Warto odwiedzać te miejsca nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. Z roku na rok popularność tego wydarzenia wzrasta, a bogaty program atrakcji przyciąga tysiące miłośników historii, krajobrazów i walorów przyrodniczych oraz kulinarnych regionu. Juromania ma w sobie także ogromny potencjał edukacyjny. To niepowtarzalna okazja, aby przenieść się w średniowieczny klimat zamków i warowni. Takiej okazji wręcz nie wolno przegapić. Serdecznie wszystkich zapraszam, zwłaszcza, że pogoda wciąż przywołuje lato, a nie jesień – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Tegoroczna Juromania potrwa od 15 do 17 września. W ciągu trzech dni, w ponad 50 lokalizacjach będzie można zobaczyć to wszystko co na Jurze najpiękniejsze. Szczególnie, że czasem to jedna z nielicznych okazji, by zwiedzać miejsca co dzień niedostępne. Impreza odbędzie się pod hasłem Jura w klimacie. Przesłanie motywu przewodniego opiera się na dwuznaczności słowa klimat: z jednej strony odnosi się do wyjątkowych walorów naturalnych, z drugiej zaś do niezwykłego nastroju jaki panuje na Jurze.

Na miłośników historii czekają liczne wycieczki z przewodnikami, zwiedzanie zamków, widowiska historyczne, pokazy walk rycerskich i dworskich obyczajów. Będzie można spróbować swoich sił w licznych warsztatach, np. kaligrafii, konkursach i grach terenowych. Dla aktywnych przygotowano biegi, rajdy, zwiedzanie jurajskich jaskiń, a nawet możliwość spróbowania własnych sił we wspinaczce skałkowej pod okiem ratowników GOPR. W wielu lokalizacjach będzie można również próbować lokalnych smakołyków i podziwiać wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze. Wszystko po to, by każdy mógł poczuć niepowtarzalny jurajski klimat.

W Województwie Śląskim Juromania zawita miedzy innymi do Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze i do Klasztoru św. Barbary w Częstochowie, Olsztyna, Żarek, Złotego Potoku, Ogrodzieńca, Podlesic i Jaskini Głębokiej, Smolenia, Zawiercia, Koziegłów i Siewierza oraz pod Okiennik Wielki gdzie pod okiem ratowników Jurajskiej Grupy GOPR będziemy mogli spróbować wspinaczki na najbardziej rozpoznawalnej skale Jury.

Załączniki
Program Juromanii [PDF 713,1kB]

Linki do stron zewnętrznych
Juromania | Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej