Jesteśmy lekkoatletyczną potęgą

 Drużynowe Mistrzostwa Europy. fot. arch. UMWS Tomasz Żak Drużynowe Mistrzostwa Europy. fot. arch. UMWS Tomasz Żak
Drużynowe Mistrzostwa Europy powrócą na Stadion Śląski w 2023 roku

Jesteśmy lekkoatletyczną potęgą! Tegoroczny sierpień był bez wątpienia wyjątkowy dla fanów sportu. Po raz pierwszy w historii gościliśmy na Stadionie Śląskim Diamentową Ligę. Nie brakowało emocji, kolejnych rekordów, bardzo dobrych występów naszych sportowców, którzy potwierdzili także dobrą formę podczas Mistrzostw Europy w Monachium. I co najważniejsze – w przyszłym roku znów będziemy gościć wielką imprezę – Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce.

Debiut Polski, Stadionu Śląskiego w Diamentowej Lidze był wymarzony. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej po sierpniowych zawodach znalazł się na drugim miejscu w klasyfikacji najlepszych światowych mityngów lekkoatletycznych! Wyprzedza nas tylko amerykańskie Eugene. Rywalizację lekkoatletycznej elity w Kotle Czarownic śledziło z trybun ponad 30 tysięcy widzów. Zawody transmitowało 155 stacji telewizyjnych z całego globu. Dla przypomnienia, hierarchia lekkoatletycznych zawodów prezentuje się następująco: igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, w tym również halowe, a najważniejsza jest właśnie Diamentowa Liga – coroczna seria mityngów, w której udział dla każdego uczestnika oznacza największy prestiż i wyróżnienie.

To nie koniec dobrych wieści dla sympatyków sportu. Aż 49 reprezentacji w lekkoatletyce będzie można zobaczyć w przyszłym roku podczas Drużynowych Mistrzostw Europy na Stadionie Śląskim. Wydarzenie to część III Igrzysk Europejskich. Znana jest również data zawodów – zostaną rozegrane między 21 czerwca a 2 lipca. 16 sierpnia marszałek Jakub Chełstowski i szef European Athletics Dobromir Karamarinov podpisali w Monachium umowę dotyczącą organizacji mistrzostw.

- Dotrzymujemy danego słowa starając się, z dobrym tego efektem, walczyć o kolejne prestiżowe lekkoatletyczne zawody, których gospodarzem będzie Stadion Śląski, który od dwóch lat pełni rolę Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. To jest wielka promocja Stadionu Śląskiego, całego regionu, w końcu także promocja Polski – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Drużynowe Mistrzostwa Europy powrócą na Stadion Śląski po dwóch latach. Popularny „Kocioł Czarownic” był ich gospodarzem w 2021 roku. Ekipa „biało-czerwonych” obroniła wtedy drużynowo złoty medal, zaś sama impreza została wysoko oceniona przez władze European Athletics, z kolei redakcja Przeglądu Sportowego w swoim plebiscycie uznała zawody za najważniejsze wydarzenie sportowe 2021 roku. Uznanie władz europejskiej federacji przyniosło efekt w postaci przyznania Stadionowi Śląskiemu – także po raz pierwszy w historii – tytułu gospodarza Mistrzostw Europy w 2028 roku.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to zawody organizowane pod auspicjami europejskiej federacji już od 1934 r. Gospodarzem tegorocznej edycji zawodów jest Stadion Olimpijski w Monachium. W 2024 r. wydarzenie zorganizuje Rzym. Do tej pory reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Europy w lekkoatletyce 54 razy sięgnęła po złoty medal. Pierwszym medalistą w barwach biało-czerwonych był Janusz Kusociński, który w 1934 r. zdobył srebro w biegu na 5 km. Najwięcej medali dla Polski, bo aż 10, wywalczyła Irena Szewińska startując w biegach sprinterskich i skoku w dal. Konkurencją, w której Polacy najczęściej triumfowali był rzut młotem. Aż 16 razy stawali na podium, z czego czterokrotnie złotą medalistką była Anita Włodarczyk, Ambasadorka Stadionu Śląskiego.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku, oprócz DME, Stadion Śląski gościł jeszcze trzy duże i wysoko ocenione imprezy lekkoatletyczne – Mistrzostwa Świata Sztafet, Memoriał im. Janusza Kusocińskiego oraz Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, który w tym roku został włączony do Diamentowej Ligi.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Drużynowe Mistrzostwa Europy. fot. arch. UMWS Tomasz Żak  fot. UMWS  fot. UMWS 


tagi: