Krajowy warsztat edukacyjny w ramach projektu Silesia. 4Professionals
Uczestnikami warsztatu byli przedstawiciele środowisk edukacyjno-społecznych oraz ekspertów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Celem głównym spotkania warsztatowego było wypracowanie głównych założeń i charakterystyki programu/aplikacji informatycznej dla uczniów szkół podstawowych, badającego/ej predyspozycje zawodowe w tym cechy, umiejętności i postawy uczniów szkół podstawowych (klas VII-VIII). Narzędzie to będzie wspierało uczniów w dokonywaniu wyboru dalszej ścieżki edukacji.
Bazując na aktualnie dostępnych materiałach w tym zakresie oraz na doświadczeniu osób z różnych dziedzin, obszarów edukacji czy rynku pracy, podjęto próbę opracowania rekomendacji do ww. narzędzia, a w konsekwencji określenia mechanizmów jego testowania oraz wdrożenia w systemie nauczania.
Warsztat edukacyjny został podzielony na dwa panele dyskusyjne, podczas których podjęto następujące kwestie:
- wymiana doświadczeń związanych z obecnie funkcjonującym systemem badania predyspozycji i cech uczniów, w tym ocena problemów i potrzeb w tym zakresie,
- propozycje założeń możliwych do zastosowania w programie/aplikacji informatycznej (np. program orientacji zawodowej, typologie osobowości/temperamentu),
- efekty zastosowania aplikacji (np. określenie rodzaju szkoły ponadpodstawowej, wskazanie typu charakteru/cech ucznia).
- możliwe do wykorzystania testy, metody i narzędzia badań edukacyjnych,
- propozycje możliwych do zastosowania funkcjonalności programu/aplikacji informatycznej, pod kątem sposobu zadawania pytań grupie docelowej (np. forma: obraz, tekst, obraz i tekst),
- sugerowane zagadnienia do dalszej analizy (np. prawa autorskie, licencje, wymagania sprzętu i oprogramowania, mechanizmy testowania i wdrażania instrumentu w systemie nauczania).
Podsumowując, spotkanie umożliwiło zdobycie wielu istotnych informacji oraz sugestii, które posłużą do dalszych analiz i spotkań, mających na celu realizację zaplanowanego w projekcie narzędzia.