Media – do boju!

 Plakat Plakat
Najlepsze materiały dziennikarskie 2018 roku zawalczą o 50 tys. zł i nagrodę im. Krystyny Bochenek. Można już słać zgłoszenia

Trwa ósma edycja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Na autorów najwartościowszych publikacji 2018 roku czeka 50 tys. zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 stycznia 2019 roku.

„Jak co roku zachęcam dziennikarzy do zgłaszania się do udziału w tym prestiżowym konkursie. Liczę na to, że kolejna już, ósma edycja przyniesie wiele znakomitych, świeżych i odkrywczych materiałów dziennikarskich. To nie tylko walka o sporą nagrodę finansową, nie tylko promocja regionu, ale również – a może przede wszystkim – sposób na propagowanie i docenienie dobrego, rzetelnego i odpowiedzialnego dziennikarstwa, kultury słowa i tych wartości, którym hołdowała patronka konkursu śp. Krystyna Bochenek” – mówi marszałek Wojciech Saługa.

Celem konkursu jest upamiętnienie tragicznie zmarłej Krystyny Bochenek – wicemarszałek Senatu RP, wybitnej dziennikarki związanej z województwem śląskim, osoby oddanej społecznikowskim pasjom, dobru i pięknu języka polskiego oraz mądrze pojmowanej polityce – poprzez coroczne wyróżnianie jej imieniem najwartościowszych publikacji. Konkurs ma też na celu promocję województwa śląskiego – regionu wielokulturowego, o złożonej historii, choć związek tematyczny zgłaszanych prac z regionem nie jest wymogiem koniecznym.

Do konkursu przyjmowane są prace, które spełniają̨ wysokie standardy dziennikarskie pod względem formy i języka. Oprócz publikacji prasowych, audycji radiowych i programów telewizyjnych czy filmów dokumentalnych można również zgłaszać z materiały zakresu dziennikarstwa internetowego.

W zeszłym roku do konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich (26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych, 13 internetowych). Dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyły materiały filmowe: „Mój Niemandsland” Wojciecha Królikowskiego z TVP Katowice oraz „Śmierć w komisariacie” Wojciecha Bojanowskiego (TVN24). Autorzy zwycięskich prac otrzymali po 25 tys. zł. Współorganizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek na mocy porozumienia są: Fundacja im. Krystyny Bochenek, Województwo Śląskie, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Fundatorem nagrody w wysokości 50 tys. zł jest Marszałek Województwa Śląskiego.

Gala rozdania nagród w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek tradycyjnie odbędzie w siedzibie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w kwietniu przyszłego roku.

Na prace czekamy do 25.01.2019 r. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice (pok. 135) – z dopiskiem „Konkurs im. K. Bochenek”.

Linki do stron zewnętrznych
Więcej informacji o konkursie