Misja wiedzy i ciągłego poznawania
- W tym roku mija 150 lat odkąd powołano przewodnictwo turystyczne na ziemiach Polski, choć wtedy, nasza ojczyzna była jeszcze skuta kajdanami zaborów. Ale ta idea i misja przetrwały do dziś i są kontynuowane – podkreślił na wstępie Stanisław Kawęcki, przewodnik beskidzki, przewodniczący kapituły odznaki „Zasłużony Przewodnik PTTK.
Podczas piątkowej uroczystości wręczono wyróżnienia i listy gratulacyjne przyznane przez Marszałka Województwa Śląskiego przewodnikom turystycznym z naszego regionu. W marcu pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego trafi uchwała w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego ogłoszenia roku 2025 Rokiem Przewodników Turystycznych.
- Rola przewodników turystycznych jest szczególna. Wasza pasja i praca polega także na przekazywaniu wiedzy o miejscach, które zwiedzamy. Turystyka jest w dużej mierze jedną z form edukacji – podkreślił radny Sejmiku Paweł Bańkowski, reprezentujący podczas uroczystości władze województwa – marszałka Wojciecha Saługę i członkini zarządu Joannę Bojczuk.
- Jestem pełna podziwu dla waszej wiedzy i zaangażowania w pracę, jaką wykonujecie. Życzę wszystkim dużo zdrowia i siły, abyście dalej z tak wielką pasją ją kontynuowali. Myślę, że uchwała o uhonorowaniu przewodników turystycznych poprzez ogłoszenie 2025 roku im dedykowanego będzie ważną częścią uroczystości, które dziś rozpoczęliśmy – dodała wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego. Alina Bednarz.
Przewodnictwo turystyczne na ziemiach Polski zapoczątkowano jeszcze w XIX wieku, w okresie zaborów. Była to jedna z form edukacyjnych, która w praktyce miała także służyć kształtowaniu postaw patriotycznych. Dogodne warunki do tych działań uzyskano w Galicji, gdzie Austria, po przegranej wojnie z Prusami, zmuszona została do udzielenia narodom mieszkającym w jej granicach różnych form autonomii. W Galicji powołano Sejm Krajowy, który decydował o lokalnych sprawach, od 1869 r. zaczęto wprowadzać język polski do szkół, urzędów i sądów, przywrócono też polskość uniwersytetów. Galicja stała się głównym ośrodkiem polskiego życia narodowego, tam też w drugiej połowie XIX stulecia zaczęła dojrzewać idea stworzenia organizacji promującej turystykę. Podobne powstały już wcześniej w Anglii, Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.
3 sierpnia 1873 r. odbyło się w Zakopanem przyjęcie z okazji wizyty Józefa Szalaya ze Szczawnicy, urządzone przez Ludwika Eichborna. Podczas spotkania padła propozycja powołania stowarzyszenia turystycznego. Wśród inicjatorów był kapitan Feliks Pławicki, poseł do Sejmu Galicyjskiego, który wspólnie z Eugeniuszem Janotą opracował statut. Dokument ten określił nazwę powstałej organizacji jako Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie. Został on wydany z datą 31 grudnia 1973 r. w Nowym Targu. Statut ten, zarejestrowany 19 marca 1874 r. przez Namiestnictwo we Lwowie, uznawany jest za formalny akt założenia Towarzystwa.
Listy gratulacyjne Marszałka Województwa Śląskiego otrzymali:
- Jadwiga Ziętek – Beskidzkie Koło Przewodników Turystycznych im. Stefana Czerneleckiego – Oddział PTTK w Bielsku-Białej
- Gańczarczyk Janusz – Koło Przewodników Turystycznych PTTK im. Antoniego Mizi – Oddział PTTK im. Stefana Lachowicza w Bytomiu
- Jan Kania – Koło Przewodników Turystycznych PTTK im. Antoniego Mizi – Oddział PTTK im. Stefana Lachowicza w Bytomiu
- Janina Hławiczka – Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych – Oddział PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie
- Koba Marek – Klub Przewodników Turystycznych – Oddział PTTK w Jaworznie
- Krzysztof Zastrzeżyński – Klub Przewodników Turystycznych – Oddział PTTK w Jaworznie
- Stanisław Chwastek – Klub Przewodników Turystycznych – Oddział PTTK w Jaworznie
- Urszula Chwastek – Klub Przewodników Turystycznych – Oddział PTTK w Jaworznie
- Tomasz Biernat – Koło Przewodników Beskidzkich im. Bogusława Ryborza – Oddział Górnośląski PTTK w Katowicach
- Jan Mencel – Koło Przewodników Beskidzkich im. Bogusława Ryborza – Oddział Górnośląski PTTK w Katowicach
- Jan Świerzbinowicz – Koło Przewodników Beskidzkich im. Bogusława Ryborza – Oddział Górnośląskim PTTK w Katowicach
- Jan Cibura – Koło Przewodników Turystycznych – Oddział Miejski PTTK w Rudzie Śląskiej
- Agnieszka Furtacz – Klub Przewodników Turystycznych PTTK im. Pawła Solarza – Oddział PTTK w Sosnowcu
- Robert Barów – Klub Przewodników Turystycznych PTTK im. Pawła Solarza – Oddział PTTK w Sosnowcu
- Arkadiusz Fiszer – Klub Przewodników Turystycznych – Oddział PTTK w Tarnowskich Górach