Moc industrialnych wrażeń

 fot. UMWS fot. UMWS
Za nami industrialne święto regionu. Tegoroczna odsłona Industriady odbywała się w 33 obiektach zlokalizowanych w 25 miejscowościach i przebiegała pod hasłem „Technika. To was zaskoczy”

W otwarciu święta Szlaku Zabytków Techniki, które odbyło się w Czerwionce-Leszczynach, uczestniczył wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża.

„Cieszę się, że Industriada na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń w regionie i stała się jego świętem. Śląsk został zbudowany na przemyśle, który jest naszym dziedzictwem i przez lata stanowił koło zamachowe gospodarki. Obiekty poprzemysłowe zmieniły się i znów tętnią życiem, przyciągając atrakcjami i kuszą niepowtarzalną historią, która nigdzie indziej nie wybrzmiewa tak donośnie, jak u nas. Industriada to święto całych rodzin, nawiązanie do tradycji regionu i dowód na to, jak bardzo się zmienił przez dziesięciolecia. Każdy z obiektów przygotował mnóstwo atrakcji dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, udowadniamy, że łączą nas przemysłowe historie” – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

W programie wydarzenia odbywającego się na terenie Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni „Dębieńsko” – Familokach, znalazły się liczne warsztaty naukowe i techniczne, animacje, koncerty, a przede wszystkim możliwość zwiedzania tego wyjątkowego miejsca. Familoki to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kolonii tego typu. Odwiedzający mogli również wziąć udział w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zespół zaprezentował pieśni nawiązujące do tradycji i obyczajów Górnego Śląska.

Finał Industriady odbył się w Strefie Carnall zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza. Na scenie wystąpił zespół Chemia i gwiazda wieczoru, Mrozu. Jedną z atrakcji był też pokaz multimedialny „Grawitacja”, wyjątkowy spektakl, w którym przenikały się efekty specjalne z akrobacjami, pokazem laserów, muzyką i tańcem.

W ramach święta Szlaku Zabytków Techniki w całym regionie zorganizowano 283 wydarzenia, które odbyły się w 25 miejscowościach i 33 obiektach. Industriada to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością i wielka gratka dla miłośników poprzemysłowego dziedzictwa. W tym roku uczestnicy mogli poznać nie tylko historie dziedzictwa przemysłowego, ale również technikę „od kuchni”.

Oficjalnymi organizatorami publicznego transportu zbiorowego były Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego. W trakcie Industriady zorganizowano wiele wydarzeń dla osób w różnym wieku, ale też sporo atrakcji dla pasjonatów techniki i poszukiwaczy przygód. Wśród największych hitów święta znalazły się m.in. interaktywny spektakl popularno-naukowy w Szybie Prezydent w Chorzowie, koncert Fish Basket w Browarze Obywatelskim w Tychach, Spektakl Hi-Tech Music w Czerwionce-Leszczynach, pokaz multimedialny „Panteon – projekcja multimedialna z udziałem Erwina Sówki, Jana Nowaka i Józefa Kłyka” w Muzeum Śląskim, czy cięcie wraku samochodu w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. W Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach odbył się spektakl „Maszyna w Trzech Aktach”, a w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich spektakl tańca Dyemotion.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS