Nadjeżdża Tour de Pologne

 fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak

Rozpoczęło się końcowe odliczanie do startu 76. Tour de Pologne. Kolarski peleton już za kilka dni przejedzie ulicami naszego regionu

O szczegółach wyścigu mówił w trakcie konferencji prasowej odbywającej się w Katowicach dyrektor Tour de Pologne, Czesław Lang. W spotkaniu uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski.

„Po raz dziesiąty jesteśmy w Katowicach, w stolicy polskiego sprintu. Tour de Pologne to nie tylko wyścig z udziałem najlepszych kolarzy na świecie i wielkie sportowe emocje, ale również promocja Polski. Sygnał telewizyjny trafia do stu państw na świecie i dzięki temu możemy pokazać, jak zmienia się województwo śląskie i cały kraj” – mówił dyrektor wyścigu, Czesław Lang.

Tour de Pologne odbędzie się w dniach 3-9 sierpnia br. W województwie śląskim zaplanowano trzy etapy wyścigu. Kolarze pokonają trasę: Tarnowskie Góry – Katowice, Stadion Śląski – Zabrze i Jaworzno–Śląskie – Kocierz. Ostatni z trzech etapów nosi nazwę etapu Powstań Śląskich.

„Tour de Pologne to jedna z najważniejszych imprez sportowych w Polsce, uznana marka i znakomita okazja do promocji województwa śląskiego. Ten rok jest dla nas wyjątkowy, świętujemy stulecie wybuchu powstań śląskich i chcemy dotrzeć z tą informacją do naszych rodaków i utrwalić pamięć o tych wydarzeniach w powszechnej świadomości. Dlatego jeden z etapów wyścigu będzie nosił nazwę Powstań Śląskich” – tłumaczy marszałek województwa Jakub Chełstowski, zapraszając wszystkich mieszkańców regionu do uczestnictwa w tym sportowym święcie.

Tour de Pologne to wyścig wpisany do najwyższej klasy wyścigowej na świecie i kilkukrotnie wybrany najlepszym wydarzeniem sportowym w kraju w różnych plebiscytach. Wiemy już, że w tym roku będzie bardzo dobrze obsadzony i wystartują m.in. Rafał Majka i Michał Kwiatkowski.

Atrakcją dla kibiców będzie honorowy start jednego z etapów na Stadionie Śląskim. To nawiązanie do najlepszych lat polskiego kolarstwa, gdy zawodnicy podczas Wyścigu Pokoju startowali i finiszowali na stadionach. Jedynym polskim triumfatorem na Stadionie Śląskim jest Stanisław Gazda z Pszczyny. Ciekawą częścią etapu będzie ponadto przejazd kolarzy przez Park Śląski - największy park miejski w Europie, bez wątpienia dysponujący wielkim potencjałem turystycznym, krajoznawczym, rekreacyjnym oraz sportowym. Po przejechaniu linii startu ostrego kolarze wjadą do Parku, skąd ponownie skierują się na Stadion, gdzie rozegrana zostanie lotna premia Powstań Śląskich.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak fot. Tomasz Żak

Linki do stron zewnętrznych
Tour de Pologne
tagi: