Nauka nowym przemysłem Śląska
Tegoroczna edycja święta nauki odbędzie się w dniach 7–9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i będzie zwieńczeniem roku obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024.
„Wierzę, że to jak będzie wyglądał nasz region w przyszłości będzie zależeć od współpracy ze śląskimi uczelniami. To w nauce szukamy diagnozy i perspektyw na przyszłość, chcemy zatrzymać w regionie młodych ludzi, by chcieli tu studiować, pracować i żyć. Zapraszam na Śląski Festiwal Nauki, to znakomita okazja by dotknąć nauki i przekonać się, jak istotny ma wpływ na nasze życie” – mówił marszałek Wojciech Saługa.
W trakcie trzech festiwalowych dni będzie można odkryć fascynujące naukowe tajemnice i zdobyć wiedzę z różnych dziedzin nauki. Udział w festiwalu to niepowtarzalna okazja, by spotkać wiele inspirujących osobistości ze świata nauki.
„Wydawać by się mogło, że 8. edycja festiwalu to już rutyna, ale robimy wszystko, by oferować nową jakość. Prezentujemy dorobek śląskich uczelni, nauka jest odpowiedzią na naszą przyszłość i pozwala nam ten świat lepiej zrozumieć. Przed nami niezwykła edycja u schyłku obchodów w ramach Europejskiego Miasta Nauki i traktujemy ją jako finał tych 50 festiwali nauki, czyli tygodni tematycznych organizowanych w ramach wydarzenia” – mówił prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
W programie 8. ŚFN Katowice znalazły się m.in. wykłady, warsztaty, pokazy i inne wydarzenia. W przestrzeni festiwalowej przygotowane zostały strefy specjalne, takie jak Strefa Kosmosu, Strefa Gamingu czy Strefa AI. Informacje o aktywnościach odbywających się w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice można znaleźć na stronie slaskifestiwalnauki.pl
Wśród ambasadorów festiwalu znaleźli się: dr Tomasz Rożek, Wiktor Niedzicki, Jarosław Juszkiewicz, Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, dr Agata Kołodziejczyk, prof. Katarzyna Kłosińska, dr Łukasz Lamża, Łukasz Wilczyński i Jan Pomierny.
Na Śląskim Festiwalu Nauki Katowice będzie można też spotkać wyjątkowych gości z Polski i zagranicy. Swoją wiedzą i pasją podzielą się m.in. prof. Jerry Coyne, prof. Menno Schilthuizen, Aga Szuścik, Karol Wójcicki, dr Anna Chrobry, Samuel McKee, Róża Hajkuś, dr Souvik Mukherjee, Grzegorz Wątroba, Maciej Myśliwiec, dr inż. Natalia Wendler, dr Anna Fogtman, prof. Antoni Dudek oraz dr Milena Ratajczak.
Wstęp na Śląski Festiwal Nauki jest darmowy. W poniedziałek 9 grudnia Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą mogły odwiedzić grupy zorganizowane (uczniowie i studenci). Aby wziąć udział w 8. ŚFN, należy zarejestrować się na wydarzenie i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej), która pozwala korzystać z większości festiwalowych aktywności.