Nowoczesne technologie z korzyścią dla pacjenta

 fot. WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju fot. WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jest pierwszym w Polsce ośrodkiem, który zainstalował i wykorzystuje system robotyczny HUGO RAS

Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem robota odbyły się w grudniu 2024 roku. Szpital zakupił system robotyczny z własnych środków.

„Pierwsze procedury z zakresu urologii i chirurgii kolorektalnej odbyły się przy wsparciu doświadczonych chirurgów robotycznych. Mamy nadzieję, że w tym roku kalendarzowym uda się wykonać łącznie ponad 200 procedur” – podkreśla Wojciech Kreis, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

„Operacje robotyczne w raku prostaty to złoty standard. System HUGO RAS ma doskonałej jakości obraz, bardzo precyzyjne ruchy narzędzi. W porównaniu z laparoskopią jest dużo mniejsze ryzyko nietrzymania moczu. HUGO RAS pozwala na zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki czemu pacjent zachowuje funkcje seksualne. Pozwala też na perfekcyjne wykonanie zespolenia cewki z pęcherzem moczowym już po usunięciu prostaty, no i zdecydowanie przyspiesza rekonwalescencję. Cieszę się, że mając robota HUGO, otworzyła się nowa szansa na rozwój naszego zespołu” – podkreślała Agata Witosińska-Walica, jedna z nielicznych w Polsce kobiet-urologów, zarządzająca Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej.

Największy wzrost liczby zabiegów przy wykorzystaniu robota notuje się w chirurgii ogólnej. W ciągu pierwszego tygodnia działania HUGO RAS wykonano 5 procedur. Jak podkreślają eksperci, zabiegi przy użyciu robota przynoszą pacjentom szereg korzyści; przede wszystkim gwarantują ogromną precyzję, wiążą się z mniejszą utratą krwi, mniejszą liczbą powikłań i szybszym powrotem do sprawności.

„Asysta robota daje minimalny uraz tkanek, pacjenci są wolni od powikłań, szybciej są pionizowani i szybciej wracają do normalnego funkcjonowania. Ale też szybciej mogą podjąć dalsze leczenie onkologiczne – chemio lub radioterapią. Otwarta konsola HUGO ułatwia komunikację i poprawia współpracę zespołu operacyjnego. Powoduje, że młodzi chirurdzy mogą stać za operatorem i uczyć się. Poza tym HUGO jest tak skonstruowany, że operator nie męczy się nawet podczas wielogodzinnego zabiegu” – mówi dr Artur Ploch zarządzający Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej.

„Jak się obudziłam po zabiegu i zobaczyłam, że nie mam rurek ani ran, popłakałam się ze szczęścia. Już wieczorem, tego samego dnia chciałam chodzić. Pielęgniarki wręcz powstrzymywały mnie przed aktywnością. Nic mnie nie bolało. Jestem bardzo zadowolona i chwalę się znajomym, że operował mnie lekarz w asyście robota” – podkreśla pacjentka Jadwiga Dzierżęga, która przeszła zabieg w asyście HUGO RAS.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 fot. WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju  fot. WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju  fot. WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju  fot. WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju