O przyszłości szpitali w Bytomiu
W auli Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu odbyło się spotkanie dotyczące usprawnienia systemu opieki zdrowotnej i lepszego wykorzystania zasobów zarówno Szpitali Województwa Śląskiego zlokalizowanych w Bytomiu, jak również Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, dla którego podmiotem tworzącym jest Miasto Bytom.
W spotkaniu oprócz przedstawicieli urzędu marszałkowskiego – Wicemarszałka Leszka Pietraszka i Dyrektor Departamentu Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia - Bernadety Kuraszewskiej, Miasta Bytom: III Zastępca Prezydenta Magdalena Górak, uczestniczyli także przedstawiciele obu placówek medycznych: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu (m.in. p. o. Dyrektor Mariusz Kokosza wraz z zastępcami), Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu (m.in. Dyrektor Halina Czapla wraz z zastępcami), przedstawiciele Związków Zawodowych oraz Krzysztof Lehnort i Joanna Mnich – przedstawiciele firmy-doradcy, która przygotuje analizę i ocenę obecnej sytuacji szpitali (m.in. zalety, szanse, zagrożenia oraz wynikające z nich implikacje) także na rynku na którym funkcjonują oba szpitale i co najważniejsze: wskaże kierunki i rekomendacje dot. najkorzystniejszego modelu funkcjonowania obu wymienionych placówek.
- Chcemy stworzyć możliwie najlepsze warunki zarówno dla pacjentów obu placówek, jak i personelu – to nasz cel nadrzędny. Jeśli będziemy łączyć szpitale w Bytomiu, to zrobimy to po dokładnych analizach i w porozumieniu z zainteresowanymi stronami. Celowo użyłem słowa “jeśli”, bo jakiekolwiek decyzje zostaną podjęte po szczegółowej analizie opracowania, które zostanie przygotowane oraz po omówieniu tych materiałów z zarządami obu palcówek i ze stroną społeczną. Na razie jesteśmy na początku tej drogi - uczciwie i transparentnie ze wszystkimi stronami chcemy komunikować cały proces. I co chciałbym podkreślić odpowiadając na pytania, które się pojawiają – na razie żadne decyzje w sprawie łączenia tych szpitali nie zapadły – mówi Leszek Pietraszek – Wicemarszałek Województwa Śląskiego.
O konieczności optymalizacji funkcjonujących w Bytomiu szpitali mówi się od dawna. W Bytomiu obecnie działają dwa szpitale wojewódzkie i jeden miejski. Tymczasem liczba mieszkańców spada, a nowoczesne formy leczenia nie wymagają tak długiej hospitalizacji pacjentów, jak kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Do tego straty finansowe generuje blisko połowa placówek medycznych podległych zarządowi województwa śląskiego.
-Mamy ograniczony budżet. Jeśli pieniądze wydamy na pożyczki czy pokrycie straty finansowej, nie będziemy ich mieć na inwestycje. Chcemy pomóc szpitalom, które znajdują się w trudnej sytuacji, ale też pozwolić rozwijać się im w taki sposób, żeby zabezpieczyć rzeczywiste potrzeby zdrowotne mieszkańców Bytomia i województwa oraz realizować usługi na najwyższym poziomie. Liczę na konstruktywną dyskusję i wspólne wypracowanie najlepszego i akceptowalnego dla wszystkich stron rozwiązania – dodaje Leszek Pietraszek.