O wolność i solidarność

W Jastrzębiu-Zdroju odbyły się obchody 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania NSZZ „Solidarność” z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka Jakuba Chełstowskiego.

"Jest niezwykle ważne, żebyśmy w chwilach próby, byli odważni, mieli śmiałość walczyć o wolność, o solidarność, o to, co jest marką Polski na całym świecie. Wolność i solidarność to jest fundament, na którym zbudowana jest Polska” - powiedział premier Mateusz Morawiecki pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego gdzie miały miejsce oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, parlamentarzystów, samorządowców oraz związków zawodowych.

Specjalny list okolicznościowy wystosował do zebranych Prezydent Andrzej Duda, którego treść odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

„Porozumienie Jastrzębskie było wielkim zwycięstwem wartości, których wzorem i ostoją jest Śląsk. Te wartości to etos wymagającej, lecz uczciwie nagradzanej pracy” - napisał prezydent Andrzej Duda.

Dodał również, że te same wartości przyświecały bohaterskim powstańcom śląskim.

"Tak wtedy, jak i dzisiaj niepodległa RP składa najwyższy hołd ich męstwu i patriotyzmowi. Jestem przekonany, że również w 1980 r. pamięć o ich wierności Polsce, o ich przywiązywaniu do ideałów wolności i sprawiedliwości krzepiła strajkujących oraz uczestników rozmów, które doprowadziły do podpisania Porozumienia Jastrzębskiego" - stwierdził.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego. W imieniu władz województwa wiązankę złożyli marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża.

"Dzisiejsza 39. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego jest dobrą okazją, by wspomnieć bohaterów tamtych wydarzeń ale co ważniejsze, by przypomnieć o wartościach do jakich odwoływali się w swoich postulatach. A są to przede wszystkim godność i wolność człowieka. Tutaj na Śląsku były to zawsze wartości najważniejsze. Odwoływali się do nich zarówno protestujący górnicy w roku 1980 jak i ci, którzy w 1919 roku doprowadzili do wybuchu I Powstania Śląskiego. Warto o tym przypominać i przekazywać kolejnym pokoleniom." – powiedział marszałek Chełstowski.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS