Obrazy zmieniającego się świata

 fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Nowoczesna ekspozycja z okazji 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim

„Obrazy zmieniającego się świata” to tytuł cyklu działań artystycznych, które odbędą się od 4 do 25 lipca 2021 w specjalnym namiocie sferycznym w Parku Śląskim, a wszystko w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego pod auspicjami którego odbywają się liczne wydarzenia związane z rocznicą Powstań Śląskich przygotował specjalną ekspozycję w postaci namiotu sferycznego (o powierzchni: 280 m2), która od 4 lipca stanie na Dużej Łące obok Hali Kapelusz w Parku Śląskim.

Dzięki kształtowi namiotu sferycznego zwiedzający będą mieć okazję obejrzeć specjalne pokazy filmów w technologii 360º, przybliżających sytuację polityczną i społeczną Powstań Śląskich. Emisje będą odbywać się aż do 25 lipca we wskazane w programie dni oraz godziny (co 30 minut). Oprócz historycznych materiałów video, program zakłada również imprezy muzyczne z DJ’ami, warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz Sferę Kina w ramach, której zostaną wyświetlone filmy, takie jak „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”, „Jakub, Mimmi i gadające psy”, „Na noże”, „Tony Halik”, „Suspiria” oraz „Mój przyjaciel Ufik“.

Przed seansami widzowie zapoznają się z archiwalnymi materiałami Parku Śląskiego, które przybliżą ciekawe historie związane z jednym z największych kompleksów parkowych w Europie.

Interesującym elementem programu z pewnością będzie gra terenowa dla rodzin z dziećmi „Zagadkowe historie parkowe”(11.07.2021, g. 12:15), której celem jest zwrócenie uwagi na wspólne przestrzenie publiczne i ich rolę w naszym życiu. Jej scenariusz zakłada pojawienie się w parku tajemniczej postaci, która utrudnia mieszkańcom Katowic korzystanie z przestrzeni miasta. Zadaniem uczestników zabawy będzie rozwiązanie zagadki co lub kto się za tym kryje, przy okazji eksplorując zielone zakątki parku i poznając jego faunę i florę. Ilość uczestników gry jest ograniczona, a zapisać można się w dniu wydarzenia od godz. 10:00.

W ramach warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, odbędą się dwa spotkania z doświadczonymi scenografkami Teatru Śląskiego – Agatą Kurzak i Beatą Witkowską. W ich trakcie uczestnicy będą mieć niepowtarzalną okazję poznać meandry scenografii teatralnej, wykonać modele sceny oraz zaprojektować przestrzeń i kostiumy.

Załączniki
Palakat imprezy [PDF 59,5kB]
Program [PDF 227,6kB]

Linki do stron zewnętrznych
Więcej na stronie organizatora