Park Śląski okiem Komisji Europejskiej

 Przedstawiciele Komisji Europejskiej zwiedzili również Stadion Śląski / fot. Tomasz Żak / BP UMWS Przedstawiciele Komisji Europejskiej zwiedzili również Stadion Śląski / fot. Tomasz Żak / BP UMWS
Przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej odwiedzili Park Śląski. Gościom towarzyszył marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej w naszym regionie jest wynikiem rozpoczętego procesu rewitalizacji Parku Śląskiego. Znacząca kwota na jej przeprowadzenie, bo aż 266 mln zł, pochodzi ze zwrotów unijnych pożyczek udzielanych w poprzedniej perspektywie w ramach Inicjatywy JESSICA.

Goście w osobach Wolfganga Muncha – zastępcy kierownika działu ds. Polski i Krzysztofa Wójcika - przedstawiciela działu ds. Polski, mieli okazję obejrzeć ten imponujący, ponad 600 ha obszar, położony w samym centrum aglomeracji.

„Cieszę się z wizyty przedstawicieli Komisji Europejskiej w Parku Śląskim. Mamy ambitne plany związane z rewitalizacją tego wyjątkowego miejsca na mapie regionu, chcemy przywrócić mu dawną świetność i blask, ale także nadać nowe funkcje, wynikające ze zmieniającej się rzeczywistości. Nie ma lepszej okazji do rozmowy o modernizacji parku, niż wizyta w nim i dostrzeżenie potencjału, który w nim drzemie” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Wizyta była świetną okazją do zaprezentowania walorów tego miejsca, ale również do rozmów o możliwościach finansowania, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w Parku, jak i szanse pojawiające się w jego otoczeniu.

Narzędziem, które oferuje wsparcie dla rewitalizacji Parku Śląskiego jest również inicjatywa Komisji Europejskiej, skierowana do regionów górniczych będącym w transformacji. Województwo Śląskie uczestniczy w tej Inicjatywie jako jedyny, pilotażowy region z Polski. Obecny mechanizm finansowania prac rewitalizacyjnych obejmuje m.in. modernizację alejek spacerowych, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, ale również nowe aranżacje przestrzeni Rosarium, kanału regatowego czy utworzenie akademii bioróżnorodności. Istotnym elementem planowanych zmian jest również kompleksowa modernizacja hali Kapelusz oraz Planetarium, któremu zostanie nadana unowocześniona funkcja obiektu o walorach edukacyjnych. Modernizacja Parku Śląskiego ma zakończyć się w 2027 roku.

Warto przypomnieć, że budowę Parku Śląskiego rozpoczęto w 1950 roku, a w pełni zaczął funkcjonować w latach 70tych. Do dzisiaj jest uznawany za jedną z pierwszych i najlepszych rewitalizacji przestrzeni postindustrialnych w Polsce. Na jego terenie znajduje się ponad milion drzew, 17 ha powierzchni zbiorników wodnych i 80 km alejek. Park rocznie odwiedza ok. 3 mln gości.