Poznaliśmy zwycięzców Plebiscytu Sportowego 2021
Plebiscyt zorganizowany został po raz 8. Wzięło w nim udział około 900 uczestników. Czytelnicy wyłonili najlepszych sportowców, trenerów i drużyny w etapie powiatowym, który trwał od 29 listopada do 20 grudnia 2021. Zwycięzcy awansowali do rywalizacji wojewódzkiej, w której w dniach od 22 do 30 grudnia 2021 wybierano wojewódzkich laureatów plebiscytu. Nadzór nad plebiscytem, a także głosowaniem i akceptowaniem kandydatów sprawowała Kapituła w składzie: marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach prof. dr hab. Grzegorz Jura, prezes Śląskiej Federacji Sportu Krzysztof Koniusz, prezes Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Katowicach Andrzej Sadlok, prezes Zarządu Stadion Śląski Sp. z o.o. Jan Widera oraz szef Redakcji Sportowej „Radia Katowice” Jerzy Gór i szef Redakcji Sportowej „Dziennika Zachodniego” Jacek Sroka.
Dariusz Kołacz, prezes Polska Press Oddział Śląsk oraz redaktor naczelny Dziennika Zachodniego Grzegorz Gajda w obecności m.in.: wicemarszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Kałuży, prezesa klubu AZS AWF Katowice Adama Zająca, Jana Widery, Andrzeja Sadloka i Krzysztofa Koniusza wręczyli wyróżnienia, medale oraz puchary laureatom etapu powiatowego i wojewódzkiego finału - sportowcom, trenerom, klubom sportowym i działaczom.
Ponadto Kapituła Plebiscytu uhonorowała najbardziej zasłużonych ludzi sportu w regionie w kategoriach: Sportowiec Roku, Trener Roku, Sportowa Nadzieja Roku, Drużyna Roku, Sportowe Wydarzenie Roku, a także Nestor Śląskiego Sportu.
- Gratulacje należą się nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim kandydatom do tytułu najlepszych sportowców naszego regionu – podkreślał wicemarszałek Wojciech Kałuża - Prestiżu konkursowi bez wątpienia dodaje fakt, że jest on organizowany przez redakcję Dziennika Zachodniego, tytułu mocno osadzonego w tradycji prasy śląskiej, cieszącego się od dekad uznaniem Czytelników. Świadomość bycia najlepszym, zdobycia miejsca na podium, to nie tylko laury i nagrody. Być najlepszym jest równoznaczne z dawaniem przykładu innym. Zwycięzca staje się wzorem. Wygrana to uświadamianie kolejnym pokoleniom, że sport uszlachetnia, hartuje także ducha. Dlatego z tego miejsca wszystkim młodym sportowcom życzę dziś, aby szli drogą swoich starszych kolegów.
Jako pierwsze podczas gali wręczone zostały nagrody Kapituły Plebiscytu. W kategorii Nestor Śląskiego Sportu nagrodzeni zostali wszyscy nominowani:
- Stanisław Oślizło (Górnik Zabrze)
Legendarny kapitan piłkarskiego zespołu Górnika to 8-krotny mistrz kraju i 6-krotny zdobywca Pucharu Polski w barwach zabrzan. Jest strzelcem jedynej bramki dla polskiego zespołu w finale Pucharu Zdobywców Pucharów z Manchesterem City. 57 razy wystąpił w reprezentacji Polski w latach 1961-71 często będąc kapitanem kadry. - Andrzej Tkacz (GKS Katowice)
Bramkarz reprezentacji Polski w słynnym meczu MŚ w katowickim Spodku w 1976 r. zatrzymał Związek Radziecki i walnie przyczynił się do naszej jedynej hokejowej wygranej ze Sborną. Dwa razy wystąpił w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo i Innsbrucku oraz osiem razy grał w MŚ. W barwach GKS Katowice dwa razy był mistrzem Polski. - Marian Kasprzyk (BBTS Bielsko-Biała)
Mistrz olimpijski z Tokio w boksie, ale nie z ubiegłego roku, lecz 1964. Sięgnął po złoto mimo że w finale walczył ze złamanym kciukiem. Z igrzysk w Rzymie w 1960 r. przywiózł brązowy medal przegrywając półfinał nie z rywalem, lecz z kontuzją. Był brązowym medalistą ME. Reprezentował barwy m.in. BBTS Bielsko-Biała, Górnika Wesoła i Górnika Pszów.
Prezes Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Katowicach przygotował dodatkową nagrodę, którą otrzymał:
- Zbigniew Banet
Urodzony 23.01.1940 r. Prezes Ludowego Klubu Sportowego „Klimczok” Bystra. Pow. Bielski – Prezes klubu od 1983 i nadal pełni funkcję. Dyscyplina wiodąca to narciarstwo klasyczne, czyli skoki, kombinacja norweska i biegi. Wychowankowie olimpijczycy – Łukasz Kruczek, Paweł Klisz, Agnieszka Szymańczak-Fiołek, Teresa Kruczek, ś.p. Wojciech Kubik, ś.p. Irena Piela, ś.p. Józef Przybyła oraz Jakub Wolny – Mistrz Świata Juniorów Kadra Skoczków A. Jego najdłuższy skok to 237,5 m.
Tytuł Drużyny Roku 2021 otrzymał Jastrzębski Węgiel (siatkówka). Siatkarze z Jastrzębia – jak czytamy w uzasadnieniu - w poprzednim sezonie dokonali niemożliwego, pokonując w finale PlusLigi Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle, która w tym samym czasie zdobyła Puchar Europy. Jastrzębski Węgiel po raz drugi w historii wywalczył mistrzostwo Polski powtarzając swoje osiągnięcie z 2004 roku. Nagrodę wysokości 10 000 złotych ufundował marszałek Województwa Śląskiego.
Sportową Nadzieją Roku został Jakub Majerski z AZS AWF Katowice. 21-letni pływak na igrzyskach w Tokio zajął piąte miejsce na 50 m stylem motylkowym bijąc przy okazji rekord Polski na tym dystansie. Zawodnik AZS AWF Katowice potwierdził, że jest wielką nadzieją polskiego pływania, a z listopadowych ME w Kazaniu na krótkim basenie przywiózł dwa brązowe medale na 100 m motylkiem i w sztafecie mieszanej 4x50 m stylem dowolnym.
Tytuł Sportowego Wydarzenia Roku 2021 spośród nominowanych otrzymały Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. Światowe lekkoatletyczne gwiazdy w ubiegłym roku gościły na Stadionie Śląskim kilka razy. Do historii przeszły DME, w którym suma indywidualnych sukcesów sprawiła, że Biało-Czerwoni, mimo osłabienia, obronili tytuł mistrzowski wyprzedzając Włochów i Brytyjczyków. Walka o zwycięstwo trwała w Chorzowie do ostatniej konkurencji.
Trenerem Roku decyzją Kapituły został Aleksander Matusiński. Opiekun sztafety kobiecej miał udział nie tylko w wicemistrzostwie olimpijskim pań, ale także w złocie w sztafecie mieszanej. W Halowych ME w Toruniu w ubiegłym roku Aniołki Matusińskiego zdobyły brąz, a jego podopieczna Justyna Święty-Ersetic indywidualnie srebro. Nagrodę wysokości 5000 złotych ufundował marszałek Województwa Śląskiego.
Tytuł Sportowca Roku otrzymała Justyna Święty-Ersetic z AZS AWF Katowice. Sprinterka z Raciborza do Tokio jechała z marzeniem o zdobyciu olimpijskiego medalu, a z igrzysk w Japonii przywiozła dwa krążki – złoty w sztafecie mieszanej 4x400 m i srebrny w sztafecie kobiet 4x400 m. W 2021 r. zdobyła także srebro w Halowych ME w Toruniu na 400 m. Na dystansie jednego okrążenia jest najszybszą Polką od czasów Ireny Szewińskiej. Nagrodę wysokości 5000 złotych ufundował marszałek Województwa Śląskiego.
Laureatami finału wojewódzkiego w poszczególnych kategoriach głosami czytelników DZ zostali:
Sportowiec Roku Kobiety
- Magdalena Trojnar, siatkarka, kapitan Płomienia Sosnowiec,
- Weronika Kwapisiewicz, Taekwon-Do, UKS Taekwon-Do Świętochłowice;
- Alicja Slian, Taekwon-do ITF, KS Dragon Janów, sekcja Bielsko-Biała
Sportowiec Roku Mężczyzn
- Michał Antkowiak, piłka nożna, Odra Wodzisław Śląski;
- Robert Gładczak, Futsal, AZS UŚ Katowice;
- Nikodem Gwóźdź, kolarstwo, MOSiR Piekary Śląskie
Sportowy Talent Roku (kategoria wyłącznie na etapie wojewódzkim)
- Kacper Sztuka, wyścigi samochodowe - Formuła 4, Automobilklub Beskidzki;
- Maksymilian Olczyk, karate kyokushin, Dąbrowski Klub Karate;
- Wiktor Andryszczak, mini żużel, UKS Speedway Rędziny
Trener Roku
- Rafał Polański, piłka nożna, Akademia 2012 Jaworzno;
- Szymon Wesołowski, piłka nożna (futsal), Piast Gliwice;
- Przemysław Lis, gimnastyka, KS Iskra
Drużyna Roku
- UKS Taekwon-do Świętochłowice, taekwon-do;
- MKS Zaborze Zabrze 2013, piłka nożna;
- Janosik Bielsko-Biała, judo, ju-jitsu, pływanie
Na Stadionie Śląskim uhonorowano również laureatów etapu powiatowego.