Prezydent odwiedził Śląsk

Prezydent Andrzej Duda odwiedził dwa śląskie miasta - Mysłowice i Świętochłowice - ważne punkty na mapie historii Powstań Śląskich. Wizycie głowy państwa towarzyszył marszałek Jakub Chełstowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda jako pierwsze odwiedził Mysłowice, gdzie złożył wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą Powstańców Śląskich z Mysłowic i okolic. To właśnie w Mysłowicach blisko sto lat temu doszło do wydarzeń, które dały impuls do wybuchu I powstania śląskiego. W trakcie spotkania z mieszkańcami na rynku Prezydent zaapelował o przedłużenie obchodów stulecia odzyskania niepodległości do 2022, kiedy przypada setna rocznica powrotu Śląska do Polski. Do Sejmu trafił już prezydencki projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie.

(...) Z uwagi na fakt, że Górny Śląsk został przyłączony do Polski dopiero rok po zwycięskim III powstaniu śląskim, kiedy to 20 czerwca 1922 r. na jego teren wkroczyło Wojsko Polskie i od kiedy też datuje się tworzenie tam struktur państwowych Rzeczypospolitej, dla podkreślenia znaczenia historycznego momentu w procesie odradzania się Niepodległej, w którym Śląsk powrócił do macierzy, zasadne jest znowelizowanie obu ww. ustaw w zakresie ich ram czasowych. W związku z powyższym, w projekcie ustawy wydłużono okres działania Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz okres nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości do 2022 r. – napisano w uzasadnieniu.

Następnie Prezydent udał się do Świętochłowic, by na placu Słowiańskim oddać cześć bohaterom pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego. Kolejną częścią programu odwiedzin było zwiedzanie Muzeum Powstań Śląskich, gdzie towarzyszył mu m.in. marszałek Jakub Chełstowski. Na placu przed muzeum prezydent spotkał się z mieszkańcami miasta.

„Śląsk się odradza, Górny Śląsk powstaje, staje się coraz piękniejszy i wierzę, że będzie to ta część Rzeczypospolitej, która będzie nie tylko kolebką pracowitych ludzi, przyzwyczajonych do najcięższej pracy, ale też, że będzie się dynamicznie rozwijała, że będą tutaj kolejne inwestycje i że przemysł - ale tym razem nowoczesny, idący absolutnie z duchem czasu – znajdzie się tutaj, będzie miał tutaj swoje siedziby, że Śląsk będzie przykładem działalności przemysłowej nie tylko nowoczesnej i innowacyjnej, ale także ekologicznej, z dbałością o środowisko naturalne” – mówił Prezydent.

„Czuję ogromną satysfakcję że w obchody setnej rocznicy I Powstania Śląskiego jak i kolejnych, tak mocno włączył się Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. To dla nas bardzo ważne. W ubiegłym tygodniu wyruszyliśmy z delegacją mieszkańców regionu specjalnym pociągiem do Warszawy gdzie przekazaliśmy Prezydentowi Andrzejowi Dudzie sztandar „Tobie Polsko” jako symbol powstańczego czynu. Dziś głowa państwa odwiedza dwa ważne miasta na mapie Powstań Śląskich – Mysłowice i Świętochłowice – i ogłasza w nich, że do Sejmu trafił projekt ustawy o przedłużeniu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości do 2022 r., kiedy przypada setna rocznica powrotu Śląska do Polski. Dla mnie, jako gospodarza regionu, to ważny sygnał, że dzięki działaniom prezydenta i naszym, jako władz województwa, staraniom temat Powstań Śląskich ma szansę przebić się do powszechnej świadomości w kraju – podsumował marszałek Jakub Chełstowski.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak