Regionalna Polityka Miejska warsztatowo
Warsztaty miały na celu poznanie opinii uczestników w zakresie roli, celów i kluczowych instrumentów wdrażania Regionalnej Polityki Miejskiej. W czasie spotkania poruszone zostały zagadnienia dotyczące obszarów strategicznej interwencji i preferowanych typów wsparcia dla nich.
W spotkaniu wziął udział wicemarszałek województwa Dariusz Starzycki, który podkreślił, że nasz region należy do najbardziej zurbanizowanego w kraju, a rola i znaczenie miast ma kluczowy wpływ na jego rozwój. Zaznaczył także, że Regionalna Polityka Miejska ma pomóc w zdefiniowaniu podejścia województwa do miast, a zarządowi zależy na szerokiej partycypacji społecznej i silnej współpracy ze środowiskiem samorządowym, naukowym, branżowym i organizacjami pozarządowymi.
W spotkaniu udział wzięli również m.in. Marcin Baron, specjalista ds. polityki regionalnej, Katarzyna Łabarzewska, dyrektor Biura ds. Planowania Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Mariusz Raczek, kierownik referatu Regionalnego Centrum Analiz i Planowania Strategicznego w Wydziale Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Spotkanie przeznaczone było dla członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz środowisk zaangażowanych w rozwój miast w regionie. Wśród nich m.in. dla przedstawicieli Parku Śląskiego, Kolei Śląskich, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Regionalnego Instytutu Kultury, Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Ekologii i Terenów Uprzemysłowionych i organizacji pozarządowych.
Opracowany dokument ma służyć m.in. zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do kreowania zrównoważonego rozwoju, tworzenia miejsc pracy oraz poprawy jakości życia ich mieszkańców. Ma także wpływać na rozwój zrównoważonego układu osadniczego województwa nakierowanego na powiązania sieciowe i współzależności występujące między jednostkami miejskimi i miejsko-wiejskimi różnego szczebla oraz pomóc w budowie partnerstwa ukierunkowanego na efektywną organizację procesów miejskich.