Rewolucja seniorów nie do zatrzymania

 Foto BP Witold Trólka Foto BP Witold Trólka
Ruszyły konsultacje programu Polska Seniora

Kilkanaście posłanek wraz z Wojciechem Saługą, marszałkiem województwa śląskiego, dyskutowało w dyrekcji Parku Śląskiego o obecnej polityce senioralnej. W ramach konsultacji parlamentarzystki odwiedzą siedem miast w regionie (m.in. Katowice, Częstochowę, czy Bielsko-Biała).

W rozmowie jako wzór w kwestii opieki, ale i aktywizacji osób starszych stawiano województwo śląskie. Przykładem takiego rozwiązania, które doskonale sprawdziło się u nas, a obecnie, dzięki inicjatywom posłanek propagowane jest w całej Polsce – jest Koperta Życia. „Nasz wojewódzki program dla seniorów rozwija się i ewoluuje z roku na rok. Powołana do życia Rada do spraw Seniorów praktycznie każdego dnia podsuwa mi swoje pomysły. Jedno jest pewne: nadal będziemy robić wszystko, żeby naszym seniorom żyło się po prostu lepiej i przyjemniej. W moim przekonaniu rewolucja seniorów nie jest już do zatrzymania” – przekonuje Wojciech Saługa.

Podczas konsultacji wspominano realną pomoc w ostatnich latach dla osób starszych, jak chociażby rozpropagowanie idei uniwersytetów trzeciego wieku, czy powołanie specjalnej sejmowej komisji ds. seniorów albo utworzenie w ministerstwie rodziny osobnego departamentu poświęconego osobom starszym.

„Swoje propozycje dla seniorów umieszczamy w trzech filarach, jako aktywne, zdrowe i godne życie. Ten program jest symbolem międzypokoleniowej solidarności” – uważa Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu. W ramach tego projektu zaproponowane mają być takie mechanizmy jak: emerytura bez podatku, bon opiekuńczy w wysokości 1000 zł, czy urlop wytchnieniowy – przeznaczony dla dorosłych opiekunów swoich rodziców, którzy raz w roku, na dwa tygodnie mieliby prawo przekazać opiekę państwu. I związane z tym wydatki również. Jeszcze innym, pomysłem jest utworzenie – na wzór Karty Dużej Rodziny – Ogólnopolskiej Karty Seniora.

Podczas dyskusji pojawiła się też inicjatywa związana z aktywnością osób starszych, która mogłaby polegać na otwieraniu od godzin rannych, właśnie z myślą o seniorach, obiektów sportowych i kulturalnych. Uczestnicy debaty zgodzili się, że niezbędna w tej kwestii byłaby ścisła współpraca z samorządami lokalnymi.