Rodzinny Piknik Europejski

Wydarzenie odbyło się w związku z Dniami Otwartymi Funduszy Europejskim 2019

12 maja w Parku Śląskim zorganizowany został Rodzinny Piknik Europejski. Była to okazja, aby przybliżyć sobie wiedzę na temat tego, jak środki z UE zmieniają nasz region oraz służą nam w życiu codziennym.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podkreślił jak niezwykle ważną rolę odgrywają fundusze europejskie w procesie zrównoważonego rozwoju aglomeracji."W 15. rocznicę obecności Polski w Unii Europejskiej możemy podsumować korzyści dla naszego województwa. Efektywnie pozyskujemy środki unijne i przeznaczamy je na realizowanie wielu zadań. Z jednej strony to infrastruktura drogowa, rewitalizacja obiektów poprzemysłowych, z drugiej zaś realizowane są projekty społeczne oraz takie działania, które integrują lokalne społeczności. Spotkaliśmy się dziś w Parku Śląskim, który także jest miejscem zmieniającym się dzięki unijnym dotacjom." – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

W specjalnie przygotowanym miasteczku do dyspozycji mieszkańców była strefa edukacji i innowacji. W pierwszej zarówno młodsi, jak i starsi, mogli nauczyć się czegoś nowego poprzez udział w grach i zabawach o charakterze edukacyjnym. Przygotowano tu warsztaty umożliwiające wykonywanie samodzielnych ćwiczeń i eksperymentów z zakresu chemii, fizyki czy techniki. W tej strefie można było przygotować najszybsze lody świata, jadalny piasek, nauczyć się podstaw łamania szyfrów, poznać tajemnice ludzkich zmysłów, stworzyć przy pomocy narzędzi elementy własnej gry planszowej, wziąć udział w niezwykłym wyścigu samochodowo-rowerowym – w którym pedałując będziecie napędzać samochodziki na miniaturowym torze.

W drugiej strefie poznawać można było nowoczesne i innowacyjne technologie. Tutaj zbudować i zaprogramować można było własnego robota z edukacyjnych zestawów klocków LEGO, poznać zagadnienia związane z zieloną gospodarką i dowiedzieć się, jak skutecznie przeciwdziałać zagrożeniu smogowemu. Chętni projektowali i drukowali dowolny obiekt przy użyciu drukarki 3D oraz brali udział w warsztatach z aerodynamiki, podczas których dowiedzieli się m.in. jak fizycy parzą herbatę. Mona było także poznać przyszłość medycyny i samemu sprawdzić swoje siły, jako chirurdzy, wykonując wirtualną operację w goglach VR.

Przygotowano także występy. Zagrały zespoły The Blunt Razor, The October Leaves i Organek. Na scenie prezentowała się również Mariola Bojarska-Ferenc.

Piknik organizowany był przez Wydział Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy współfinansowaniu z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik fot. BP Patryk Pyrlik