Skansen zaprasza na Jarmark Produktów Tradycyjnych

 Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka

Finał regionalny konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

W niedzielę 29 lipca br. na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie już po raz osiemnasty odbędzie się konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz najlepszą potrawę regionalną.

W kategorii „najlepszy regionalny produkt żywnościowy” zgłoszone zostały 52 produkty, a wśród nich m.in. kiełbasa swojska siekana, pstrąg górski, sery twarogowe, miody: leśny, rzepakowy, wielokwiatowy, przetwory z owoców (konfitury, przeciery, dżemy, musy), kiszona kapusta z grzybami, chleby żytnie razowe, chleb żytnio-pszenny, wyroby cukiernicze (ciasta na maślance lub kwaśnym mleku z owocami sezonowymi, kołocz z nadziewką orzechową, piernik do moczki), soki z malin, pigwy, kompoty, syropy, domowe nalewki (pigwówki, korzenna, malinowa, agrestowa), olej z nasion gorczycy i olej z prażonych orzechów laskowych tłoczony na zimno.

W kategorii „najlepsze danie i potrawa regionalna” zaprezentuje się dziewięć zespołów. Oceniane będą zupy, w tym m.in. grzibionka, polewka, wędzonkula, zalewajka z suszonymi grzybami, kapuśniak na żeberkach  i wędzonce oraz dania główne, takie jak  prażuch, wajecznica z bałuszónkom, królik po śląsku z czerwonymi buraczkami, pierogi z jagodami, fasola z boczkiem wędzonym.

Komisje konkursowe oceną nie tylko  walory smakowe, a przede wszystkim specyficzne i tradycyjne metody produkcji, zgodność z tradycją  i zwyczajami kultywowanymi  w regionie.

Najlepsze konkursowe produkty oraz potrawa będą nominowane do nagrody „Perła 2018”, tradycyjnie wręczanej podczas Wielkiego Finału Konkursu na Targach „Smaki Regionów” w Poznaniu 30 września br.

Organizatorem centralnym konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Partnerami merytorycznymi i organizacyjnymi finałów konkursu w regionach są urzędy marszałkowskie i wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego.

 Konkurs odbędzie się podczas dorocznego Jarmarku Produktów Tradycyjnych.

Program:

12.00 – otwarcie Jarmarku – Mirosław Riedel

12.10 – konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

12.20 – Michał Bałazy – wspólne gotowanie

12.40 – występ Kapeli Biesiadnej z Poraja

13.10 – Jacek Wołowski – kasza nasza zdrowa

13.25 – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – jedzmy zdrowo – warzywa i owoce na talerzu

13.40 – zespół Śpiewaczy „Czeremcha”

14.00 – Michał Bałazy – wspólne gotowanie

14.15 – Mateusz Paluszkiewicz – od kuchni średniowiecznej do współczesnej

14.30 – Ryszard Tkacz – słodkie przysmaki wg dawnych receptur

14.45 – Kapela Góralska „Maliniorze”

15.30 – Michał Bałazy – wspólne gotowanie

15.45 – Naturopata Jacek Wołowski – konopia siewna, źródło białka, witamin i kwasów Omega 3.

16.00 – Marcin Czubak –polskie też dobre, czyli cudze chwalicie… 

16.15 – wyniki konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” i wręczenie nagród

17.30 – koncert zespołu Whisky River

Ponadto w programie kręgi ogniskowe – warsztaty wyrabiania pierogów oraz podpłomyków, a w zagrodzie z Panewnik – warsztaty ciesielsko-budowlane dla dzieci.