Śląski patent na cyberbezpieczeństwo

fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS
O potencjale województwa śląskiego w zakresie cyberbezpieczeństwa dyskutowali uczestnicy panelu, w ramach odbywającej się w Katowicach konferencji CYBERSEC 2019

Wśród uczestników sesji znaleźli się eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa, przedstawiciele firm informatycznych i środowiska naukowego. Samorząd województwa reprezentowała Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

„Poczucie bezpieczeństwa jest podstawową potrzebą człowieka w różnych aspektach życia, także w przypadku cyberbezpieczeństwa. Województwo śląskie posiada duże możliwości zarówno jeśli chodzi o świetnie wykształcone kadry, infrastrukturę, jak i potencjał naukowo-badawczy. Mamy wszelkie atuty, aby odgrywać w tym zakresie istotną rolę. To element konkurencyjności, nie jesteśmy już regionem kojarzonym wyłącznie z przemysłem ciężkim, ale także z nowymi technologiami i branżą IT. Powinniśmy współpracować i edukować społeczeństwo w zakresie potencjalnych zagrożeń” – mówiła Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Uczestnicy spotkania próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, czy województwo śląskie może stać się polską cyber valley i na ile dynamicznie rozwijający się w regionie sektor ICT, z wykwalifikowaną kadrą specjalistów i zapleczem naukowo-badawczym, może przyczynić się do wzrostu branży cyberbezpieczeństwa. Jednym z kluczowych zagadnień była również współpraca między światem nauki, samorządu i biznesu w kwestiach związanych z rozwojem cyberbezpieczeństwa.

Podkreślano również, że finansowanie projektów rozwoju cyfrowego będzie jednym z istotnych komponentów w nowej perspektywie unijnego programowania. Kwestia cyberbezpieczeństwa jest już w Unii Europejskiej zapoczątkowana, a zdaniem ekspertów niebawem wejdzie do głównego nurtu unijnej polityki.

Panel odbywał się ramach konferencji CYBERSEC, poświęconej strategicznym aspektom cyberprzestrzeni oraz globalnej rewolucji technologicznej, wykorzystującą formułę opartą na połączeniu wiedzy ekspertów i profesjonalistów z różnych dziedzin, w celu opracowania praktycznych rekomendacji. CYBERSEC to nie tylko konferencja, to także proces tworzenia międzynarodowej społeczności, skupionej na cyberbezpieczeństwie i partnerstwie pomiędzy sektorem publicznym, a prywatnym. Misją organizatorów jest budowa europejskiego systemu cyberbezpieczeństwa oraz platformy współpracy dla rządów, organizacji międzynarodowych i kluczowych firm sektora prywatnego. W trakcie forum odbywały się również targi CYBERSEC EXPO.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS