Śląskie na rzecz szkolnictwa zawodowego

 Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyła się konferencja „Szkolnictwo zawodowe – szanse i perspektywy rozwoju” zorganizowana w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

„Szkolnictwo zawodowe to ważny segment rozwoju województwa śląskiego. Na ten cel przeznaczono ponad 145 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego” – poinformowała otwierająca spotkanie Anna Cekiera, zastępca dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

W ramach konferencji poruszono m.in. kwestie dotyczące stanu szkolnictwa zawodowego w województwie śląskim, szkolnictwa zawodowego dla przemysłu, programu stażowego dla uczniów szkół branżowych z województwa śląskiego („Śląskie Technostaże”), rzemieślniczego systemu nauki zawodu jako modelu kształcenia dualnego, praktycznych aspektów doradztwa zawodowego dla uczniów i ich rodziców.

Uczestnikami spotkania byli radni województwa śląskiego, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele szkół zawodowych.

12 listopada br. rozpoczęła się 11 edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wydarzenie trwać będzie do 18 listopada. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to organizowany w 170 państwach, w tym w Polsce, globalny projekt promujący przedsiębiorczość i aktywną postawę zawodową. Ogólnopolskim koordynatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która wraz z koordynatorami regionalnymi co roku w listopadzie zaprasza tysiące uczestników do udziału w organizowanych przez partnerów wydarzeniach związanych tematycznie z szeroko pojętą przedsiębiorczością. W województwie śląskim rolę koordynatora regionalnego pełni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W 2018 roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości odbywa się pod hasłem „Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości”. Organizatorzy projektu chcieli w stulecie odzyskania niepodległości docenić przedsiębiorców, którzy nie tylko mieli niepodważalny wkład w ponowne pojawienie się Polski na mapie, ale przede wszystkim swoją zawodową aktywnością wspomagali rozwój wolnego państwa.