Śląskie włącza wyższy bieg
Ceremonia startu wyścigu odbywała się w Mysłowicach, w związku z wydarzeniami sprzed stu lat, gdy w tym mieście wybuchło I Powstanie Śląskie. W pierwszym dniu imprezy kierowcy mieli do pokonania dwa odcinki specjalne: w Mikołowie oraz Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich wokół Stadionu Śląskiego, który jest bazą Rajdu Śląska.
Województwo Śląskie jest jednym z partnerów wydarzenia. Najlepszych rajdowców Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich dopingował z trybun marszałek Jakub Chełstowski.
„To kolejne wydarzenie sportowe, które udowadnia, że województwo śląskie stawia na sport, a Stadion Śląski i jego otoczenie, to znakomite miejsca do organizacji wielkich wydarzeń. Dokładamy wszelkich starań, żeby to miejsce tętniło emocjami, przyciągało wrażeniami i bogatą ofertą wydarzeń, zarówno sportowych, jak i kulturalnych. W tym roku obok oferty sportowej, istotny jest dla nas aspekt historyczny. Chcemy przypominać i edukować o stuleciu Powstań Śląskich, by te ważne z punktu widzenia regionu i kraju rocznice utrwaliły się w pamięci nas wszystkich” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.
W skład wydarzenia wchodzą trzy imprezy - Rajd Śląska, czyli sportowa rywalizacja w ramach mistrzostw Polski, Motul HRSMP i mistrzostwa Śląska. W Rajdzie Śląska bierze udział czołówka polskich rajdowców, którzy walczą o punkty w klasyfikacji ogólnej. Rajd Śląska jest również gratką dla fanów klasycznej motoryzacji. Podobnie jak w ubiegłym roku trasę zawodów pokonują załogi w rajdówkach sprzed lat, rywalizujące w ramach Motul HRSMP.
W drugim dniu rywalizacji, 7 września, uczestnicy rajdu przejadą osiem etapów i zakończą wyścig na mecie w Żorach.