Ochrona zdrowia
Kardiologia w Śląskim – łapiemy rytm serca!
Województwo śląskie od wielu lat kojarzy się z bardzo wysoką jakością specjalistycznej opieki medycznej. Czy wiecie, że to właśnie w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (wówczas Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca? Również tam w 2001 r. zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Mariana Zembali dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca i płuc. To właśnie w tym centrum powstała specjalistyczna sala operacyjna hybrydowa, gdzie kardiochirurdzy, inwazyjni kardiolodzy oraz anestezjolodzy mogą pracować razem. Sala wyposażona jest w najnowszy sprzęt medyczny. Sama historia potwierdza, że Śląskie jest kolebką rozwoju polskiej kardiologii!
Mieszkańcy województwa nie muszą się obawiać o swoje zdrowie. Wśród wysokospecjalistycznych placówek, dostępne jest też Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach im. prof. Leszka Gieca. To zakład opieki zdrowotnej, na który składa się Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Górnośląski Ośrodek Kardiologii (GOK). Placówka medyczna specjalizuje się w operacjach małoinwazyjnych i nowoczesnych technologiach, takich jak operacje serca bez rozcinania klatki piersiowej. Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie w kwestii przeprowadzania zabiegów kardiologicznych.
Na Śląsku wracamy do zdrowia
Leczenie chorób to jedno, ale ważna jest też opieka rehabilitacyjna, a ta również jest wysoko rozwinięta w województwie śląskim. Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach uznawane jest za unikalny w skali kraju szpital rehabilitacyjny, gdzie pacjenci mogą wrócić do pełni sił w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo-ortopedycznych.
Innym przykładem, jak doskonale rozwija się rehabilitacja w naszym województwie jest Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu, będące w latach 1999-2000 zamiejscowym wydziałem Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty”. Placówka cieszy się wieloma sukcesami w medycznym świecie, otrzymała również Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W ŚCRiP działa aż 6 poradni, w których corocznie leczy się ponad 6500 dorosłych i dzieci!
Inną placówką medyczną, która zasługuje na uwagę, jest Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu Sp. z o.o. To miejsce, gdzie wykwalifikowana kadra wykonuje zabiegi począwszy od synowektomii, przez artoplastykę aż po endoprotezoplastykę stawów. Najwyższą jakość świadczeń potwierdzają liczne certyfikaty, które szpital zyskał na przestrzeni wielu lat swojej działalności.
Rehabilitacją zajmuje się także Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich. Placówka ta zyskała Status Szpitala Akredytowanego. W jednostce tej znajduje się nowoczesne Laboratorium Diagnostyczne, w którym wykonuje się rocznie ponad 150 tys. badań! Sam szpital specjalizuje się w ortopedii, traumatologii narządów ruchu oraz wczesnej rehabilitacji pacjentów.
Śląskie udziela szybkiej pomocy
W obszarze ochrony zdrowia ważna jest też szybka pomoc, dlatego też w województwie śląskim wciąż podnosi się jakość świadczeń w ramach ratownictwa medycznego. Przykładem takiego rozwoju jest Centrum Ratownictwa Medycznego, gdzie wciąż ulepsza się wyposażenie pogotowia oraz inwestuje w specjalistyczne sprzęty, służące ratowaniu pacjentów. Na straży dobrego zdrowia stoi też wyspecjalizowana kadra, która zawsze zachowuje zimą krew, by w nawet w najtrudniejszych sytuacjach, sprawnie udzielić pomocy potrzebującym.
Śląskie – wysoko rozwinięta medycyna
Wyżej wymienione placówki medyczne to oczywiście jedynie część wszystkich, które funkcjonują na terenie województwa śląskiego. Wśród innych mamy między innymi Szpital Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach czy Szpital Chorób Płuc w Orzeszu. Dbamy też o zdrowie psychiczne, a to dzięki Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Szpital Psychiatryczny z siedzibą w Toszku czy Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr Krzysztofa Czumy. Chcemy też, by nasze śląskie dzieciaki cieszyły się dobrym zdrowiem, a o to zadba na przykład Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej czy Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju. Mówiąc o śląskiej medycynie nie można nie wspomnieć o Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, czyli jednej z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju. W miejscu tym nie tylko przyjmuje się pacjentów ale również prowadzi badania naukowe w dziedzinie nauk medycznych, prowadząc tym samym do podwyższenia jakości świadczeń już nie tylko na samym Śląsku, ale w całej Polsce!