Potencjał akademicki

Śląskie. Najlepsze na studia.

Szukasz dobrej uczelni wyższej dla siebie? Znajdziesz ją u nas na pewno! Województwo śląskie jest trzecim pod względem liczebności ośrodkiem akademickim w Polsce (dane GUS na 15.06.2023 r.). Działa tu 38 szkół wyższych. Słynie z różnorodności renomowanych uczelni i znakomitej jakości kształcenia. To przyciąga studentów z kraju i zagranicy. W najnowszym wydaniu Rankingu Szkół Wyższych PERSPEKTYWY 2023 trzy uczelnie województwa śląskiego w tym roku znalazły się w gronie 30 najlepszych w Polsce. To Politechnika Śląska, Akademia WSB i Uniwersytet Śląski. Ranking został stworzony w oparciu o 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.

Ważne jest dla Ciebie życie studenckie? Nie zabraknie Ci towarzystwa, bo na koniec roku akademickiego 2022/2023 w Śląskiem studiowało aż 107,4 tys. studentów. Ponad połowa, bo 62,3 tys. to kobiety (58%). Studia stacjonarne wybrało 70,8 tys. osób. Śląskie uczelnie są bardzo cenione przez studentów zagranicznych: ponad 7,7 tys. to cudzoziemcy (7,2%).

Nasz region jest idealnym miejscem do studiowania dla par – jeśli przyjedziesz tu z kimś, z kim planujesz przyszłość, każde z Was znajdzie tu idealną uczelnię dla siebie. Od uniwersytetów, przez szkoły techniczne, ekonomiczne, pedagogiczne po artystyczne. Do najbardziej znanych uczelni należą: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej czy Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Różnorodność renomowanych uczelni i znakomita jakość kształcenia przyciągają studentów z kraju i zagranicy.

Region to centrum innowacji i rozwoju naukowego. Tu znajdziesz praktyki, staże i pracę, bo uczelnie współpracują z przemysłem, organizacjami badawczymi i instytucjami kultury, co przyczynia się do transferu wiedzy i technologii na rzecz gospodarki w terenie. Programy studiów są dostosowane do potrzeb rynku pracy.

Uczelnie z województwa śląskiego już po raz 7 organizują Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. To jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie. Planowany czas festiwalu to 9–11 grudnia 2023 roku. Sukces wydarzenia miał ogromne znaczenie w przyznaniu Katowicom prestiżowego tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. ŚFN KATOWICE jest także członkiem sieci European Science Engagement Association (EUSEA). Liderem wydarzenia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Dane statystyczne o sytuacji edukacji wyższej w regionie pokazują, jak jest!

Województwo śląskie jest trzecim pod względem liczebności ośrodkiem akademickim w Polsce (dane GUS na 15.06.2023 r.). Działa tu aż 38 szkół wyższych.

Każda z uczelni oferuje ciekawy wachlarz kierunków i specjalizacji, a także dobry poziom kształcenia, profesjonalną kadrę i zaplecze. Śląskie, jak każde województwo, ma swoje branże kluczowe, w których jest liderem i które gwarantują stały rozwój, bogacenie się oraz dobrą sytuację gospodarczą. Dlatego warto wybierać kierunki, co do których mamy pewność, że absolwenci czy nawet jeszcze studenci będą wyjątkowo pożądani na lokalnym rynku pracy.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów kierunków kluczowych pod kątem rozwojowych branż i mocnych stron Śląskiego:

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 roku jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce. Posiada cztery lokalizacje: w Zabrzu, Gliwicach, Rybniku i Katowicach. Studenci doceniają wyjątkowego ducha uczelni.

Politechnika to renomowana uczelnia, która cieszy się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Na uczelni prowadzone są programy wsparcia oraz integrowania środowiska akademickiego z biznesem. Za kształcenie odpowiada kadra specjalistów, korzystająca z nowoczesnej infrastruktury. Program studiów podążą za trendami i wymaganiami rynku, gwarantując absolwentom solidne podstawy oraz przygotowanie do wejścia na współczesny rynek pracy, m.in. w kluczowych dla regionu branżach. Jednym z najświeższych przykładów na to jest choćby uruchomienie kierunku studiów podyplomowych „Cyfryzacja w Automotive” pod okiem ekspertów wiodących firm Stellantis N.V. i GlobalLogic.

Kierunki istotne dla rozwijających się branż w województwie śląskim to m.in.:

  • Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki jako wiodący ośrodek nauki, innowacyjnego, międzynarodowego kształcenia i współpracy z otoczeniem, zajmujący czołowe miejsce na mapie edukacyjnej i naukowej Polski, rozpoznawalny w świecie. Wyjątkowo interesujące kierunki to m.in. Aeronautics and Aerospace Engineering, Automatyka i Robotyka, Biotechnologia, Control, Electronic and Information Engineering, Elektronika i Telekomunikacja, Informatyka, Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna, Teleinformatyka.

Rozważając karierę w branżach technicznych warto przyjrzeć się również temu, co zaoferować może:

  • Wydział Mechaniczny Technologiczny: kierunki Automatyka i Robotyka Przemysłowa, Mechatronika Przemysłowa, Inżynieria i Technologie Materiałowe.
  • Wydział Transportu i Inżynierii Lądowej: kierunek Transport.
  • Wydział Organizacji i Zarządzania: kierunki Logistyka, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.
  • Wydział Inżynierii Materiałowej: kierunki Informatyka Przemysłowa, Inżynieria Materiałowa, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.
  • Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki: kierunki Biotechnologia, Inżynieria Środowiska, Power Engineering, Sustainable Engineering, Energetyka, Modelowanie Komputerowe.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach również jest jedną z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku. Powstał w 1936 r. Jest także jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych, edukując blisko 10 000 studentów.

Uniwersytet kształci na wielu polach, dostosowując ofertę do współczesnych wymagań rynku oraz ułatwiając współpracę międzynarodową i transfer wiedzy. Absolwenci są cenieni na rynku pracy, a według szacunków zajmują drugie miejsce na Górnym Śląsku pod kątem wysokości zarobków.

Kierunki istotne dla rozwijających się branż w województwie śląskim to m.in.: Logistyka, Logistyka w Biznesie, Informatyka i Ekonometria, Informatyka, Gospodarka Cyfrowa i Analityka Gospodarcza.

Uniwersytet Śląski w Katowicach - największa w województwie państwowa uczelnia humanistyczna o szerokim polu specjalizacji, doceniana za swoje badania, wynalazki oraz twórczość absolwentów. Obecnie uczelnia wprowadza Nową Koncepcję Studiów, głęboko wierząc w konieczność zmiany sposobu kształcenia we współczesnym świecie. Ideą tych działań jest zapewnienie absolwentom jak najlepszego startu na rynku pracy, a także rozbudzanie ich potencjału i zdolności do współpracy w środowiskach o zróżnicowanych kompetencjach.

Studenci, także na podstawie danych z rynku pracy, najchętniej wybierają takie kierunki jak psychologia i prawo. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego.

Wśród nowych kierunków, otwieranych w wyniku analizy trendów i zapotrzebowania, warto wymienić Aquamatykę czy Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji. Przyszłościowe dla regionu ścieżki kształcenia to np. Biotechnologia, Cyber Science.

Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki po raz szósty ogłoszona została najlepszą tego typu uczelnią w Polsce. Oferta akademicka uczelni oferuje także kierunki związane z wyjątkowo ważnym dla regionu obszarem turystyki. Co więcej, zajęcia są odpowiedzią na dostrzegane trendy i problemy, np. w sferze zdrowia publicznego.

Kierunki istotne dla szeroko pojętej, stale rozwijającej się branży to m.in.:

  • Turystyka i Rekreacja, specjalność: pilotaż i organizacja imprez turystycznych; turystyka eventowa, rekreacja ruchowa z odnową psychosomatyczną.
  • Aktywność Fizyczna i Żywienie w zdrowiu publicznym, specjalność: trening w otyłości i chorobach przewlekłych, trening osób starszych i niepełnosprawnych.
  • Zarządzanie Turystyką, Hotelarstwem i Gastronomią.
  • Zarządzanie Sportem.
  • Odnowa biologiczna. 

Studia artystyczne możesz podjąć na trzech uczelniach publicznych: Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz trzech niepublicznych szkołach wyższych: Akademii Śląskiej, Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie, Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach. Śląskie wychowało wielu artystów, których twórczość wyróżnia się na światowej arenie.

Studia sportowe możesz rozpocząć na trzech uczelniach publicznych: Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz dwóch niepublicznych szkołach wyższych: Akademii Górnośląskiej w Katowicach i Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie. Warto dodać, że Śląskie jest kolebką wielu wybitnych sportowców, a sam region w znacznej mierze sprzyja uprawianiu wielu dziedzin i rekreacji.

Studia medyczne możesz podjąć na trzech uczelniach publicznych: Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Śląskiej w Gliwicach, Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz w dziesięciu niepublicznych szkołach wyższych.

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach w rekrutacji udział wzięło ponad 17 tys. kandydatów. W sumie w ofercie edukacyjnej SUM znalazło się 20 kierunków studiów, na których na przyszłych studentów czeka ponad 3,7 tys. tysięcy miejsc. Medycyna jest jedną z najprężniej rozwijających się branż w regionie (zgodnie ze światowymi trendami), zatem wszystkie kierunki medyczne SUM zaliczyć można do kluczowych.

Większość uczelni posiada swoje domy studenckie z atrakcyjnymi cennikiem zakwaterowania (np. w Domu Studenta SUM najniższy koszt wynosi 400 zł za miejsce w dwuosobowym pokoju). Ceny za miejsce na stancji rozpoczynają się od 700 zł.

Dołączono materiał audio