Spotkanie z ambasadorem Chorwacji

 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyło się spotkanie marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego z ambasadorem Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej Tomislavem Vidoševićem. W spotkaniu uczestniczył także konsul honorowy Republiki Chorwacji Paweł Włodarczyk

Podczas wizyty omówiono dotychczasową współpracę województwa śląskiego z Chorwacją. Marszałek Jakub Chełstowski podkreślił, że jest to kolejny etap umacniania relacji międzynarodowych z krajem, który jest szczególnie bliski mieszkańcom naszego regionu.

Chorwacja to jedna z najczęstszych wakacyjnych destynacji Polaków, także mieszkańców województwa śląskiego, urzekająca klimatem i śródziemnomorskim krajobrazem. Z roku na rok wzrasta liczba Polaków decydujących się na urlop w Chorwacji. W 2016 r. w porównaniu z 2015 r. odnotowano 12% wzrost liczby polskich turystów. W okresie styczeń-lipiec 2017 r. Chorwację odwiedziło 547 205 tys. polskich turystów.

Z portu lotniczego w naszym regionie, Katowice Airport, zwiększono liczbę lotów do Chorwacji, które cieszą się rosnąca popularnością. Samoloty z Katowice Airport w okresie wakacyjnym  latają do Dubrownika od 2014 r  i do Splitu od 2018 r. W roku 2017 na trasach czarterowych do Chorwacji odprawiono ponad 6 tys.  pasażerów, natomiast w roku 2018- dzięki otwarciu połączenia do Splitu  liczba ta wzrosła do ponad 10 tys., co stanowi wzrost o 65%. Natomiast w ruchu regularnym do  Splitu linią Wizz Air w 2017 r. oprawiono ponad 8 tys. pasażerów, natomiast w roku 2018 już prawi  13 tys., stanowi wzrost  o 47%. W sumie, w latach 2017 - 2018 do Chorwacji na wakacje z Katowice Airport odleciało blisko 38 tys. podróżnych.

Tomislav Vidošević od stycznia 2019 r. jest ambasadorem Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej był m.in. ambasadorem Republiki Chorwacji na Ukrainie, we Włoszech, w Republice Malty (z siedzibą w Rzymie), w San Marino (z siedzibą w Rzymie), podsekretarzem Stanu ds. Multilateralnych i Organizacji Międzynarodowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Chorwacji, dyrektorem Urzędu ds. Współpracy z OBWE, doradcą premiera Rządu Republiki Chorwacji.

Chorwacja administracyjnie podzielona jest na 20 żupanii i jedno miasto wydzielone – Zagrzeb. Od 2011 r. w wyniku współpracy polskich województw i chorwackich żupanii podpisano umowy o współpracy m. in. między województwem województwem śląskim a żupanią szybenicko-knińską. Sformalizowanie współpracy pomiędzy województwem śląskim a żupanią szybenicko-knińską obowiązywało na mocy listu intencyjnego od 22 października 2014 r do 22 października 2016 r.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS 


tagi: