Światowe gwiazdy lekkoatletyki w Ostrawie

 fot. materiały organizatora fot. materiały organizatora
20 czerwca w Ostrawie odbędzie się mityng lekkoatletyczny „Zlata Tretra Ostrava“, największe i najbardziej prestiżowe zawody w Czechach

Kraj Morawsko-Śląski w Czechach to region partnerski Województwa Śląskiego. W ramach współpracy regiony zadeklarowały wolę promocji wydarzeń lekkoatletycznych, odbywających się w Ostrawie oraz memoriałów Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim.

„Chcemy promować ofertę obu partnerskich regionów. Stadion Śląski ma szansę stać się narodowym stadionem lekkoatletycznym, wciąż jesteśmy w grze o Mistrzostwa Europy w 2024 roku, a lekkoatletyka cieszy się coraz większą popularnością. Wspólnie możemy osiągnąć więcej i zaprosić mieszkańców obu regionów, żeby oglądali największe gwiazdy sportu, w tym polskich mistrzów, a przy okazji odwiedzili Śląskie i Kraj Morawsko-Śląski“ – przekonuje wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża.

Zeszłoroczna edycja imprezy była pod względem jakości najlepszym spotkaniem z całego cyklu IAAF World Challenge. Nadchodząca 58. edycja Złotych Kolców przyciągnie do Ostrawy światową elitę. W czwartek 20 czerwca 2019 roku publiczność może spodziewać się ciekawego i różnorodnego programu sportowego w piętnastu dyscyplinach.

Na Stadionie Miejskim w Ostrawie nie zabraknie halowych mistrzów Europy: Marii Łasickiene (skok wzwyż), Michała Haratyka (pchnięcie kulą), Jana Volko (bieg na 200 m), Pawła Wojciechowskiego (skok o tyczce) i Miltiadisa Tentoglou (skok w dal).

Mistrzyni olimpijski Shaunae Miller-Uibo spróbuje pobić rekord świata na torze o długości 300 metrów. Powrót do Ostrawy obiecała również gwiazda skoku w dal - Juan Miguel Echevarria z Kuby, który w roku 2018 skoczył na odległość 8,66 m. Kolejnym sportowcem, który potwierdził swój udział w wydarzeniu jest obecny mistrz świata w rzucie oszczepem Johannes Vetter, który będzie walczył z czeskim lekkoatletami: Jakubem Vadlejchem, Vitezslavem Veselym, Petrem Frydrychem i Jaroslavem Jilkiem.

Wspaniałego widowiska możemy oczekiwać w skoku o tyczce. Oprócz obecnego halowego mistrza Europy Pawła Wojciechowskiego pojawią się również Sam Kendricks z USA oraz srebrny medalista mistrzostw świata Piotr Lisek.

Po dziewięciu latach na Vitkovicki stadion powrócą zawody w skoku wzwyż. Wystąpi podwójna mistrzyni świata Marija Łasickiene oraz czeska mistrzyni świata juniorów Michaela Hruba.

Udział w mityngu potwierdził też obecny mistrz świata w pchnięciu kulą - Tom Walsh, który w zeszłym roku zdominował Złote Kolce rekordem 22.16 m. W pojedynku o zwycięstwo zmierzy się z europejskimi mistrzami halowymi, Michałem Haratykiem i Kondradem Bukowieckim oraz czeskim brązowym medalistą z ostatnich mistrzostw Europy - Tomaszem Stankiem.

Równie atrakcyjnie zapowiada się pojedynek sprinterów. Po raz pierwszy w Ostrawie wystąpi amerykański sprinter Ronnie Baker.

W ramach wydarzenia odbędzie się również „ČOKOLÁDOVÁ TRETRA“, czyli impreza biegowa dla dzieci, w której wystąpią również dzieci z naszego regionu. Organizatorem projektu jest SSK Vitkovice we współpracy z OSIR Racibórz.


Informacje dotyczące biletów:

Bilety są w sprzedaży w punktach sprzedaży Ticketstream w cenie: normalny - 200 CZK, ulgowy dla dzieci poniżej 15 lat - 100 CZK. Bilety na trybunę główną są w cenie 1500 i 800 CZK. Dla klubów sportowych i autobusów szkolnych przygotowane są specjalne bilety grupowe. Organizatorzy we współpracy z kolejami czeskimi planują specjalne połączenie kolejowe z Pragi do Ostrawy i z powrotem bezpośrednio po spotkaniu. Ze względu na kibiców z odległych miejsc oraz dzieci, początek głównego programu został przesunięty na 17:30, a oczekiwany koniec na 20:00.

Bilety ulgowe dla dzieci do 15 lat (włącznie) w cenie 100 CZK są dostępne online oraz w punktach sprzedaży. Zniżkę trzeba potwierdzić okazaniem dowodu tożsamości przy wejściu na imprezę.

Bilety dla osób niepełnosprawnych wraz z osobą towarzyszącą w cenie 1 CZK można zamówić tylko na adresie: iheckova@seznam.cz. Konieczne jest załączenie skanu lub fotografii legitymacji osoby niepełnosprawnej.

Linki do stron zewnętrznych
Zlata Tretra Ostrava