Szanse na walkę z glejakiem

Sala operacyjna. fot. WSS 5
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary działa jeden z nielicznych w Polsce projektów, którego celem jest wsparcie w leczeniu pacjentów z rozpoznanym glejakiem wielopostaciowym - jednym z najcięższych nowotworów mózgu

Projektem kieruje prof. Wojciech Kaspera, zastępca ordynatora Klinicznego Oddziału Neurochirurgii.

„Oryginalny projekt wprowadza do terapii glejaka wielopostaciowego lek pozwalający na aktywację i wzmocnienie naturalnych mechanizmów immunologicznych w walce z nowotworem. To wyzwanie i niezwykle ważny kierunek, jakim jest poprawa przeżywalności pacjentów i rozwój najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie” - tłumaczy prof. Wojciech Kaspera.

Warto przypomnieć, że dzięki wsparciu Województwa Śląskiego udało się wymienić sprzęt i przeprowadzić rewolucję w środowisku operacyjnym sosnowieckiej neurochirurgii.

„Inwestycje w służbę zdrowia są jednym z priorytetów samorządu województwa. Najnowszej jakości sprzęt, funkcjonalne oddziały i nowoczesne technologie są niezwykle istotne w walce o zdrowie i życie pacjentów, ale bez profesjonalnego zespołu specjalistów pracujących w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary żaden projekt nie odniósłby sukcesu. Gratuluję całemu zespołowi i wierzę, że dzięki Państwa pracy i zaangażowaniu nasi mieszkańcy będą mogli wygrać trudną walkę z chorobą i wrócić do zdrowia” – podkreśla marszałek Wojciech Saługa.

Realizacja zadania wymagała sześciu lat pracy. Nowy blok operacyjny wyposażono w najnowocześniejsze technologie, w tym mikroskopy operacyjne, systemy neuronawigacji i neuromonitoringu śródoperacyjnego oraz zaawansowane urządzenia anestezjologiczne.

„Wprowadzenie opcji obrazowania śródoperacyjnego, umożliwiającego precyzyjną weryfikację przebiegu operacji w czasie rzeczywistym, stawia Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu w gronie najbardziej zaawansowanych ośrodków tego typu na świecie” – wyjaśnia prof. Piotr Ładziński, kierownik Klinicznego Oddziału Neurochirurgii.

Całkowity koszt modernizacji zamknął się w kwocie ponad 60 mln zł. Projekt został dofinansowany przez Agencję Badań Medycznych, liderem jest Śląski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Sala operacyjna. Sala operacyjna. Sala operacyjna. Sala operacyjna.



 


tagi: