Teatr Zagłębia w nowej odsłonie
W uroczystym podpisaniu umowy na dofinansowanie rozbudowy teatru uczestniczyli marszałek Wojciech Saługa, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz przewodnicząca rady miejskiej w Sosnowcu Anna Jedynak-Rykała i dyrektor Teatru Zagłębia Iwona Woźniak.
„To będzie odważny projekt, zupełnie nowa opowieść o teatrze. Teatr jest dziś nie tylko miejscem, w którym odbywają się spektakle, ale co równie istotne miejscem spotkań, dialogu, kreacji i swobody twórczej. Nasz region jest od lat utożsamiany z przemysłem i ciężką pracą, ale kultura zawsze zajmowała w nim istotne miejsce. Chcemy rozwijać instytucje, które sprawiają, że możemy sięgać dalej i lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość” – tłumaczył marszałek Wojciech Saługa.
Rozbudowa teatru zostanie sfinansowana m.in. ze środków pochodzących z Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027. Wartość dofinansowania to 42,84 mln zł. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na 108 mln zł.
Inwestycja obejmuje budowę nowej siedziby i przebudowę istniejącego obiektu, co pozwoli na dostosowanie teatru do nowoczesnych standardów technicznych i przestrzennych.
„Teatr Zagłębia to 128 lat tradycji. Kiedy miasto powstawało ludzie przyjeżdżali tu ciężko pracować i ktoś wówczas podjął bardzo dobrą decyzję, by stworzyć w tym miejscu teatr. Nie patrzymy na tę inwestycję wyłącznie przez pryzmat pieniędzy, kultura to rzecz niezwykle ważna dla naszego rozwoju i jakości życia. Trzeba marzyć i trzeba wierzyć, dlatego realizujemy dziś marzenia wielu pokoleń, które pracowały w tym miejscu i tworzyły go. Wierzę, że to będzie wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie kraju” – mówił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
Nowy budynek teatru powstanie na terenie obecnego parkingu, obejmując m.in. dużą scenę dla 400 widzów oraz przestrzeń dla artystów i techników. Nowa część teatru obejmować będzie scenę typu Black Box, z otwieranym horyzontem, będzie przestrzenią z elastycznym układem widowni, dającą pełną swobodę aranżacji. Dobudowana przestrzeń będzie podzielona na trzy strefy: strefę widza, w której oprócz sceny i widowni znajdą się m.in. kawiarnia oraz miejsce do działań edukacyjnych i inicjatyw lokalnych, strefę techniczną (pracownie stolarskie i modelatorskie, magazyny scenografii i kostiumów) i strefę administracyjną.
W ramach modernizacji istniejącego zabytkowego budynku teatru zachowane zostaną jego historyczne walory, w tym przywrócona zostanie elewacja z lat dwudziestych minionego wieku, ale zostaną wprowadzone jednocześnie zmiany technologiczne, m.in. poprawa akustyki, systemów przeciwpożarowych oraz instalacji, wymieniona zostanie widownia. Obecna scena, będąca jednym z najstarszych elementów budynku, przejdzie kompleksową renowację, zachowując swój klasyczny charakter ale dostosowana zostanie do współczesnych wymagań technicznych.
Planowany przetarg na budowę zaplanowano na początek 2026 roku.