Transformacja zaczyna się lokalnie
W panelu dotyczącym roli samorządu w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin uczestniczyli m.in. Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego, Maciej Gramatyka, prezydent Tychów, Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Marcin Staniszewski, prezes TAURON Ciepło. Wśród gości wydarzenia byli parlamentarzyści z regionu: posłanka na Sejm RP Urszula Koszutska i senator Andrzej Dziuba.
„Samorząd ma kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Mamy wiele możliwości, ale i ograniczenia, szczególnie prawne, w tym zakresie. Przygotowaliśmy dobrą strategię i dobre programy, transformujemy się skutecznie od 1989 roku i proces ten przebiega bardzo sprawnie. Śląskie zarządza funduszami unijnymi i wydajemy te pieniądze skutecznie na odnawialne źródła energii, termomodernizację, zielony transport, ale przed nami wciąż długa droga. Nie możemy opierać naszej transformacji na importowanych produktach, jeśli mamy możliwość produkowania ich u nas, to kwestia nie tylko ekonomii, ale przede wszystkim naszego bezpieczeństwa” – mówił marszałek Wojciech Saługa.
Celem konferencji jest odpowiedź na pytania jakie wyzwania stoją dziś przed gminami i miastami w kontekście transformacji energetycznej, jak opracować lokalny plan transformacji w oparciu o zasoby własne gminy, jak integrować potencjały energetyczne z gospodarką odpadami, ciepłownictwem oraz elektroenergetyką i w jaki sposób angażować mieszkańców i prowadzić skuteczną edukację w duchu zielonej transformacji.
„Jesteśmy coraz bardziej świadomi swojej roli związanej z bezpieczeństwem energetycznym. To lokalnie, w samorządach rodzą się pomysły, które mogą stać się inspiracją w skali całego kraju, a spółki komunalne mają potencjał, żeby je realizować, ale też sporo ograniczeń w tym zakresie. Samorządy udowadniają, że na poziomie lokalnym można skutecznie działać i dbać o to, by ceny energii i ciepła dla mieszkańców były akceptowalne” – tłumaczył Maciej Gramatyka, prezydent Tychów.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych i regionalnych, spółek komunalnych, organizacji pozarządowych, instytucji naukowych, parlamentarzyści i mieszkańcy zainteresowani przyszłością energetyczną swoich gmin.