Turystyka motorem rozwoju regionów

 fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak
O tym, jak zmienił się na przestrzeni ostatnich lat sam turysta i jego oczekiwania i jak im sprostać, dyskutowano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Nikt nie ma wątpliwości, że turystyka - jako jedna z gałęzi gospodarki - dzisiaj rozwija się najszybciej. Okazuje się, że zagrożenia nie są na tyle poważne, by turystów zniechęcić do wojaży. Zgodnie z danymi z raportu ITB World Travel Trends liczba wyjazdów zagranicznych na całym świecie wzrosła o 6 proc. w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 roku.

W tym wszystkim najbardziej bodaj zmienił się sam profil turysty, co zgodnie podkreślali prelegenci panelu "Turystyka motorem rozwoju regionalnego". Pewne jest, że dzisiaj ludzie pracują dłużej, z większym stresem. Tym samym rośnie ich chęć i potrzeba odpoczynku, tyko że dzisiaj równie istotne dla standardowego turysty stają się same doznania.

"My odnotowujemy wzrost popularności Szlaku Zabytków Techniki, co jeszcze dziesięć lat temu było nie do pomyślenia. Ów sukces jest też dowodem na zmianę oczekiwań turysty. Kiedyś wystarczyło uratować przed rozbiórką obiekt i pokazać go turystom. Teraz już to nie wystarczy. Teraz musi tam się coś dziać" - przekonuje Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

To zdecydowanie jeden ze sposobów na wywołanie zainteresowania wśród odwiedzajacych. Ale nie wolno przy tej okazji zapominać o niezbędnych nakładach na stosowną infrastrukturę.

"Nie ma wątpliwości, że gust turysty się zmienił. Ten już nie chce tylko odpoczywać na kocyku. Szuka dynamicznych działań" - uważa Jerzy Pilch, burmistrz Brennej.

"Bez wątpienia nadal bardzo liczy się turystyka rodzinna, a w tym poznawanie nowych kultur, nowych kuchni. Ale rośnie liczba tych, którzy po prostu szukają dystansu od tego bardzo szybkiego codziennego życia" - przekonuje z kolei Barbara Grodowska z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Krakowie.

Prelegenci zwrócili też uwagę, że dzisiaj przy tworzeniu nowego produktu turystycznego trzeba myśleć jak najbardziej wielopoziomowo, dokładnie przy okazji poznając obowiązujące gusta turystyczne.

Panel "Turystyka motorem rozwoju regionalnego" był jedną z ostatnich sesji tematycznych tegorocznego, 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak
tagi: