W kierunku cyfrowej Europy
W panelu uczestniczyła Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
„Pandemia koronawirusa zmieniła naszą mentalność i podejście do cyfryzacji, przyspieszyła pewne procesy w administracji. Zmienił się charakter naszej pracy, sposób w jaki wykorzystujemy narzędzia, oprogramowanie i sprzęt. Cyfryzacja to nowoczesność, ale także zagrożenia, o czym nie możemy zapominać. Śląskie ma ogromny potencjał w zakresie nowych technologii, musimy umiejętnie wspierać innowacyjne firmy i dawać im szanse, by rozwinęły skrzydła” – podkreślała Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Uczestnicy wydarzenia podkreślali zgodnie, że Europa nie jest liderem w wyścigu technologicznym. Chiny, wraz ze swoim potencjałem oraz projektami Chiny 2025 oraz Chiny 2050 stają się liderem technologicznym. Unia Europejska podejmuje szereg działań, mających na celu nie tyle dogonienie liderów, ile niepowiększanie dystansu.
|„Nie mamy żadnej globalnej marki elektronicznej w Europie. Co więcej, nie mamy strategii jak budować marki technologiczne, bo choć jest wiele startupów, to nie umiemy w nie inwestować. Cieszy to, że po raz pierwszy w unijnym budżecie są wydzielone środki na cyfryzację i zaczynamy budować budżet cyfrowej Europy. Unia Europejska kocha regulacje, a cyfrowa technologia nie lubi przeregulowania i obawiam się, że wypycha w ten sposób innowacyjne firmy z Europy” – podkreślał Michał Kanownik, prezes zarządu Cyfrowa Polska.
Eksperci zastanawiali się również, czy słuszne jest przyjęcie założenia ochrony praw człowieka kosztem rozwoju algorytmów oraz sztucznej inteligencji. Istotne ograniczenia wynikają nierzadko z unijnych regulacji. Ważnym aspektem jest też wykluczenie cyfrowe i brak dostępu do Internetu oraz niskie kompetencje cyfrowe społeczeństwa i zmiany w systemie kształcenia, uwzględniające rozwój nowych technologii.
Sporo miejsca poświęcono również administracji cyfrowej i odejściu od papieru na rzecz współdzielenia danych cyfrowych. Pilną potrzebą jest też transformacja cyfrowa wymiaru sprawiedliwości i ekologiczna, zmiany pod kątem smart cities, szczególnie w odniesieniu do aglomeracji śląskiej.